Ligue 1: Victorii la scor pentru Lille și Monaco/Nantes se impune pe terenul lui MontpellierAFP
Lille a surclasat clar Troyes cu 5-1 și și-a prelungit seria de invincibilitate începută în urmă cu mai bine de două luni. A urcat momentan pe locul 5, care îi asigură un loc în turul preliminar al Europa Conference League. Nantes s-a impus cu 3-0 pe terenul lui Montpellier într-un meci care a fost întrerupt o perioadă din cauza fumigenelor aruncate din tribune. Iată rezultatele zilei din Ligue 1.

AS Monaco - Ajaccio 7-1

Monaco și-a confirmat rolul de favorită învingând AC Ajaccio cu 7-1. Învingătoarea meciului a fost decisă după prima jumătate de oră de joc, în care s-au marcat cinci goluri.

La pauză scorul avea să fie, însă, 5-1 pentru monegasci, Wissam Ben Yedder reușind până în minutul 35 un hattrick. Doar 14 minute au despărțit primul și cel de-al treilea gol al său, atacantul francez devenind al treilea cel mai bun marcator din istoria roș-albilor.

Breel Embolo a marcat de două ori în repriza secundă, iar Monaco a câștigat fără probleme prima confruntare din campionat cu Ajaccio din aprilie 2014 încoace.

Statistica partidei AS Monaco - Ajaccio
Statistica partidei AS Monaco - AjaccioOpta by Stats Perform

Lille - Troyes 5-1

Mohamed Bayo a deschis scorul pentru echipa gazdă în minutul 16. Atacantul din Guineea, care a marcat un număr impresionant de 14 goluri pentru Clermont în sezonul trecut, a reușit dubla imediat după pauză.

El și-a răsplătit astfel antrenorul pentru prima sa titularizare de la începutul campionatului. Isprava a fost completată de o dublă a atacantului canadian Jonathan David și de un gol reușit în minutul 75 de Virginius. Pentru Troyes a marcat Balde în minutul 65.

Statistica partidei Lille - Troyes
Statistica partidei Lille - TroyesOpta by Stats Perform

Montpellier - Nantes 0-3

Nantes obține o victorie valoroasă cu 3-0 pe terenul lui Montpellier. Echipa gazdă a intrat în meci cu încredere și a vrut să se revanșeze pentru înfrângerea la scor suferită în fața lui Nice în runda trecută. Planurile lor au fost însă zădărnicite de fanii lor după mai puțin de un sfert de oră, când meciul a fost întrerupt din cauza fumigenelor aruncate din tribune.

În plus, atacantul Wahbi Khazri a fost eliminat la revenirea sa pe teren, iar Elye Wahi a văzut și el cartonașul roșu în minutul 67. Canarii nu au avut nicio problemă în a obține victoria în acest context. Andrei Girotto a deschis scorul în prima repriză, iar oaspeții au mai adăugat două reușite pe final de meci.

Statistica partidei Montpellier - Nantes
Statistica partidei Montpellier - NantesOpta by Stats Perform

Angers - Clermont 1-2

Angers nu a reușit să întrerupă seria slabă de partide, cedând pe teren propriu în fața lui Clermont cu 1-2. Golul victoriei a fost marcat la câteva minute după pauză de fundașul brazilian Neto Borges, care și-a început parcursul european în Suedia și a ajuns în Franța via Belgia și Portugalia.

Echipa locală încă nu a reușit să înscrie în campionat sub conducerea antrenorului Abdel Bouhazama, pierzând 11 meciuri la rând. Pe de altă parte, oaspeții au triumfat pentru a treia oară consecutiv și au urcat pe un neașteptat loc opt.

Statistica partidei Angers - Clermont
Statistica partidei Angers - ClermontOpta by Stats Perform

Reims - Nice 0-0

Nicio echipă din prima ligă franceză nu a înregistrat mai multe remize în actualul sezon decât Reims, care a adunat nouă înaintea meciului de duminică. Împărțirea punctelor a fost și specialitatea ultimelor confruntări cu Nice, patru din precedentele cinci meciuri încheindu-se astfel.

Și chiar și după meciul din runda a 19-a situația a rămas neschimbată și nu s-a marcat niciun gol. Au fost câteva ocazii, dar portarii au fost nevoiți să intervină doar sporadic. Mai mulțumiți pot fi cei de acasă, pentru care o remiză înseamnă extinderea seriei de invincibilitate la 11 meciuri consecutive în campionat.

Statistica partidei Reims - Nice
Statistica partidei Reims - NiceOpta by Stats Perform

Toulouse - Brest 1-1

Brest rămâne împotmolită în zona retrogradării după ce a remizat 1-1 la Toulouse. Pirații au fost însă mai aproape de victorie când, în minutul 18, Steve Mounié a trimis mingea în plasă cu o lovitură rapidă de cap, a treia sa reușită în cinci meciuri de campionat după o pauză cauzată de o accidentare.

Dar invincibilitatea echipei locale în 2023 a fost păstrată de un gol în repriza a doua al lui Zakaria Aboukhlal, care a marcat în fața propriilor fani pentru prima dată de la revenirea din Qatar, unde a făcut parte din campania de succes a Marocului.