Lionel Messi o salvează pe PSG

Lionel Messi o salvează pe PSGAFP
PSG, fără Mbappe și Neymar accidentați, s-a impus cu 2-1 în partida cu Toulouse

PSG - Toulouse 2-1

Un moment de magie al lui Lionel Messi a făcut diferența pentru Paris Saint-Germain, care a revenit de la 0-1 pentru a-și asigura al 33-lea meci consecutiv fără înfrângere pe teren propriu în Ligue 1 (28V, E5).

Aflată sub presiune în fruntea clasamentului, PSG s-a văzut condusă de oaspeții de la Toulouse, în urma unei lovituri libere bine plasate de Branco van den Boomen la jumătatea primei reprize. Apoi, Zakaria Aboukhlal a marcat cu capul pentru Toulouse, însă golul a fost anulat pentru ofsaid.

Golul anulat a părut să dea viață lui PSG, iar Hakimi a restabilit egalitatea cu o execuție superbă. O finalizare de clasă din partea internaționalului marocan, care a marcat al patrulea gol în acest sezon.

PSG a reușit să marcheze golul victoriei prin Lionel Messi, în minutul 58. Starul argentinian a înscris cu un șut spectaculos din afara careului. Acesta a fost aproape să marcheze din nou în finalul partidei, însă șutul lui a trecut peste transversală.

Septuplul câștigător al Balonului de Aur a fost capul de afiș în partida prin care PSG și-a mărit avantajul în fruntea Ligue 1.