Arsenal câștigă fără emoții derby-ul cu Tottenham și se detașează în fruntea Premier League

Arsenal a câștigat cu 2-0 derby-ul cu Tottenham
Arsenal a câștigat cu 2-0 derby-ul cu TottenhamOpta by Stats Perform/AFP
Arsenal a pus capăt unei serii de opt meciuri fără victorie în deplasare la Tottenham Hotspur, învingând cu 2-0 în cel de-al 193-lea derby din nordul Londrei. Tunarii s-au distanțat la opt puncte în fruntea Premier League (PL), cu un rezultat care le-a permis, de asemenea, să realizeze dubla în fața marii lor rivale pentru prima dată din 2014 încoace.

Mikel Arteta a fost căpitanul ultimei echipe a lui Arsenal care a câștigat pe terenul Spurs și a fost artizanul unei prime reprize perfecte, în care oamenii săi le-au surclasat complet pe gazde.

Tottenham a fost pusă la încercare încă din debutul partidei când Hugo Lloris a reușit să respingă mingea trimisă de Eddie Nketiah.

Câteva minute mai târziu, însă, portarul nu a mai reușit o intervenție similară la centrarea în forță a lui Bukayo Saka pe care și-a deviat-o în propria poartă.

Antonio Conte pur și simplu nu a avut niciun răspuns la presiunea cu care s-a confruntat echipa sa, iar șutul lui Martin Ødegaard de la distanță a fost salvat de Lloris, înainte ca o rachetă a lui Thomas Partey să lovească bara transversală.

După ce și-a găsit raza de acțiune, căpitanul norvegian al lui Arsenal a nimerit ținta înainte de pauză pentru a dubla avantajul, cu un șut la rădăcina barei din afara careului care a pus-o pe Spurs într-o poziție ingrată chiar înainte de pauză.

Era nevoie de o minune și cel mai bun marcator din istoria acestei întâlniri, Harry Kane, era cu siguranță omul care ar fi putut să o forțeze.

După ce l-a întins pe Aaron Ramsdale cu un șut pe jos înainte de pauză, a încercat să schimbe direcția după reluare, dar colegul său de la națională s-a dovedit a fi imbatabil.

Ramsdale și-a continuat paradele câteva momente mai târziu, când a respins șutul lui Ryan Sessegnon de pe aripa stângă, după ce fundașul lateral fusese lansat de același Kane.

După un început frenetic în repriza a doua, Arsenal a recâștigat controlul și ar fi trebuit să pună capăt meciului când Granit Xhaka l-a deschis pe Nketiah, dar Lloris a reușit să-l blocheze în ultimul moment.

Poate că factorul care a făcut diferența pentru Tunari în acest sezon a fost capacitatea lor de a face față presiunii, lucru evident și în momentele de final ale partidei gestionate perfect pentru a obține o victorie uriașă.

Un prim titlu în Premier League de la celebrul sezon "invincibil" din 2003/04 devine o posibilitate tot mai realistă, în timp ce Spurs rămân la cinci puncte de locurile de Liga Campionilor.