Manchester City câștigă derby-ul cu Chelsea și se apropie de liderul Arsenal

Mahrez a înscris unicul gol al partidei
Mahrez a înscris unicul gol al partideiOpta by Stats Perform/AFP
O evoluție superioară în a doua repriză a permis lui Manchester City să învingă Chelsea cu 1-0 pe Stamford Bridge, în timp ce gazdele au suferit a treia înfrângere consecutivă pe teren propriu în ultimele dueluri directe cu cetățenii.

Ultima dată, Chelsea a cunoscut victoria împotriva oamenilor lui Pep Guardiola în finala UEFA Champions League în 2021.

Prima repriză a fost una lipsită în mare parte de faze spectaculoase, iar duelul devenea tot mai greu pentru gazde după înlocuirea prematură a lui Raheem Sterling și Christian Pulisic, care au ieșit accidentați.

În mod surprinzător, oamenii lui Graham Potter au avut mai multe ocazii de gol lor decât adversarii lor cunoscuți pentru o posesie foarte bună a balonului.

Manchester City a rezistat însă, bazându-se pe tacklingurile cruciale ale lui John Stones și Nathan Aké, alături de o paradă strălucită a lui Ederson, pentru a rămâne în viață. Cu toate acestea, șansele din ultima treime nu s-au materializat pentru Chelsea, care au părut mai degrabă mulțumiți să se lupte pentru supremația la mijlocul terenului.

City a fost aproape de a trece în avantaj prin Erling Haaland, care a semnat prima șansă reală a echipei sale după ce a trimis aproape de stâlpul din dreapta.

De partea cealaltă, înlocuitorul lui Pulisic, Carney Chukwuemeka, a lovit stâlpul din stânga în urma unei faze de atac - ceea ce a reaprins speranțele unei prime victorii a lui Chelsea în ultimele cinci meciuri de campionat împotriva echipelor clasate în primele patru locuri.

Campionii în exercițiu au dat dovadă de un adevărat caracter după pauză, știind că trebuie să ridice miza dacă vor să reducă diferența de opt puncte față de Arsenal.

Aké a lovit mai întâi bara transversală după ce a interceptat o centrare superbă, la scurt timp înainte ca portarul Kepa să respingă o minge trimisă puternic de Kevin De Bruyne.

Atacul neîncetat al lui City a dat în cele din urmă roade în minutul 63, grație schimbărilor efectuate de Pep Guardiola, când în teren i-a introdus pe Grealish și Mahrez. Cei doi au combinat perfect pentru golul înscris de algerianul Mahrez în minutul 63.

Încurajați de Potter de pe margine, Chelsea a ridicat miza în căutarea egalării prin care să evite a șasea înfrângere în campionat. Totuși, această încercare s-a dovedit a fi de neatins pentru gazde, care au fost lipsite de creativitate în ultima treime, cedând la o nouă înfrângere "la zero" în fața vizitatorilor - al patrulea meci consecutiv fără a marca împotriva lor.

City înregistrează a 19-a victorie în 26 de meciuri în deplasare, pierzând doar o singură dată în acest interval.

Omul meciului desemnat de Flashscore: Ilkay Gundogan (Manchester City)

Zonele din teren acoperite de Gundogan în partida cu Chelsea
Zonele din teren acoperite de Gundogan în partida cu ChelseaOpta by Stats Perform/Profimedia