Spania perfectă! Furia Roja termină grupa cu maximum de puncte și fără gol primit

Ferran Torres a marcat singurul gol al partidei
Ferran Torres a marcat singurul gol al partideiAFP / Opta by Stats Perform
Spania a terminat Grupa B de la Euro cu punctaj maxim (9) și golaveraj 5-0, după ce e reușit să învingă și Albania cu 1-0, selecționerul De la Fuente folosind garnitura secundă într-un meci care nu avea nicio miză pentru iberici.

Albania - Spania 0-1

Inimoasa Albanie a început curajos duelul cu spaniolii. A atacat și a încercat să pună presiune pe defensiva adversa, dar organizarea ibericilor a respinsă fără emoții orice tentativă de pătrundere a rivalilor.

Fără presiune, Spania fiind sigură de primul loc în grupă indiferent de rezultate, jucătorii lui De la Fuente au început cu mult calm meciul și după o primă reluare periculoasă a lui Merino, respinsă de Strakosha în corner, a reușit să deschidă scorul prin Ferran Torres (13) cu un șut plasat pe lângă portarul albanez, care a lovit bara, înainte de a intra în plasă.

A urmat un sfert de oră încâlcit, fără multe ocazii de poartă și cu o Albanie care pedala ofensiv în gol, încercând în același timp să nu lase prea multe spații libere în apărare, care să fie speculate de atacanții spanioli.

O degajare ratată a unui fundaș albanez i-a permis lui Jesus Navas să se apropie de careul advers, a pasat pe jos, dar reluarea lui Dani Olmo a fost blocată de Djimsiti în minutul 34.

O altă degajare defectuoasă a produs un moment amuzant câteva minute mai târziu, când portarul David Raya l-a luat la țintă pe Laporte, dar mingea a revenit imediat în brațele sale.

Ferran Torres putea face ”dubla” cu cinci minute înainte de pauză, dar reluarea sa cu capul din apropierea porții adverse a trecut de puțin peste transversală.

După o repriză în care nu s-au apropiat de poarta Spaniei, albanezii au fost la un pas de egalare în minutul 45. Asllani a șutat puternic de la mare distanță, dar trasorul a fost blocat cu un reflex extraordinar de Raya.

Statistica primei reprize
Statistica primei reprizeOpta by Stats Perform

În debutul reprizei secunde, Joselu a fost la un pas de a marca unul dintre golurile turneului, dar reluarea sa din semifoarfecă a trecut puțin pe lângă poarta lui Strakosha.

Deși aveau nevoie disperată de un gol pentru a relansa partida, albanezii cu greu au reușit să iasă din preajma propriului careu, iar selecționerul Sylvinho a decis să îl trimită în teren pe Armando Broja.

Iar atacantul lui Chelsea a avut una din marile ocazii ale partidei, când lansat în careu după o lovitură liberă, a reluat în forță, dar mingea s-a dus pe direcția lui Raya.

Goluri așteptate xG
Goluri așteptate xGFlashscore

Finalul de meci a fost unul mult mai dinamic, un joc pe contre ducând la faze de poartă la ambele capete ale terenului, Asllani fiind cel mai aproape de a-și trece numele pe lista marcatorilor, pentru ca la scurt timp Dani Olmo să fie blocat după o acțiune fulger a Furia Roja.

S-a terminat 1-0 pentru Spania, ibericii câștigând Grupa B cu 9 puncte, în timp ce Albania a terminat ultima, cu un singur punct, însă impresia pe care au lăsat-o la acest Euro le permite să viseze la un viitor mai bun.

Statistica partidei
Statistica partideiOpta by Stats Perform

Echipele de start

Echipele de startFlashscore

Avancronica partidei

Flashscore

Golul egalizator dramatic marcat de Albania în ultima clipă pentru a obține o remiză 2-2 cu Croația a menținut în viață speranțele pentru Euro 2024. Oamenii lui Sylvinho pot ajunge acum la patru puncte după runda a treia de meciuri cu o victorie, ceea ce ar trebui să fie suficient pentru a le permite să ajungă în fazele eliminatorii, totuși, un suuces în fața Spaniei pentru a atinge acest obiectiv ar fi o surpriză enormă, având în vedere că au pierdut toate cele opt dueluri directe anterioare cu un scor total de 31-3!

Marcând împotriva Italiei (Î 2-1) și pierzând ultima întâlnire cu Spania doar cu 2-1, ar trebui să le dea roș-negrilor ceva motive de încurajare înainte de ultimul meci din grupă, după ce au câștigat o mulțime de admiratori pentru angajamentul și persistența lor. Aceste trăsături i-au ajutat să înscrie atât cel mai rapid gol din istorie la Campionatul European (23 de secunde în meciul cu Italia), cât și cel mai târziu gol egalizator, cu excepția celor din prelungiri (minutul 95 în meciul cu Croația)!

Victoria Spaniei cu 1-0 în fața Italiei de joi i-a asigurat locul în faza eliminatorie în calitate de câștigătoare a grupei și poate că ar fi trebuit să învingă campioana în exercițiu cu mai multe goluri, având în vedere că a dominat partida. După patru victorii consecutive, cu un singur gol primit, echipa lui Luis de la Fuente pare periculoasă și se integrează bine în turneu.

Selecționerul nu se entuziasmează în ciuda faptului că a salutat performanța "fantastică", spunând că nu își vor pierde capul și că iau turneul "pas cu pas". Puțini vor fi cei care se vor bucura să întâlnească tripla campioană europeană în timpul fazei eliminatorii, mai ales dacă La Roja va completa faza grupelor prin extinderea acelui record perfect în duelurile directe menționat mai sus (V8).

Jucători de urmărit

Klaus Gjasula a egalat pentru Albania în fața Croației (după ce mai devreme a marcat un autogol) și are, de asemenea, potențialul de a ține arbitrul ocupat, deoarece a primit cartonașe galbene în trei dintre ultimele sale patru apariții pentru club și națională. Centrarea lui Nico Williams a dus la golul Spaniei împotriva Italiei, deși o deviere a însemnat că nu a putut adăuga la cele trei contribuții directe la gol (G1, A2) pe care le-a avut în ultimele cinci meciuri pentru club și națională.

Statistică interesantă

Pe parcursul ultimelor trei meciuri ale Albaniei (V1, E1, Î1), au fost marcate cinci goluri înainte de minutul 20.