LIVE Blog Superliga: Gicu Grozav ratează un penalty și Petrolul pierde puncte pe teren propriu cu Gloria Buzău

LIVE Blog Superliga
LIVE Blog SuperligaProfimedia/Flashscore
Flashscore îți prezintă cele mai importante momente din cadrul etapei cu numărul 1 din Superliga României.

În prima etapă au fost înregistrate patru remize din cele opt partide desfășurate. În total, au fost marcate 16 goluri, însă zece dintre ele au fost înscrise în partidele CFR Cluj - Dinamo 3-2 și FC Botoșani - Oțelul 2-3.

Clasament la finalul primei etape
Clasament la finalul primei etapeFlashscore
Rezultate Etapa 1
Rezultate Etapa 1Flashscore

Petrolul Ploiești - Gloria Buzău 0-0

FC Botoșani - Oțelul Galați 2-3

FC Botoșani și Oțelul Galați au oferit un meci spectaculos, cu cinci goluri și răsturnări de scor. Citește cronica aici.

Luni, de la 18:30, FC Botoșani joacă împotriva Oțelului Galați, iar Petrolul Ploiești se va duela cu Gloria Buzău (21:30).

Duminică, 14 iulie

CFR Cluj  - Dinamo București 3-2

Citește cronica partidei aici

Echipele de start

Echipele de startFlashscore

Dinamo s-a salvat cu greu de la retrogradare, iar CFR Cluj a salvat pe final un an dezamăgitor și l-a chemat din nou pe cel mai titrat antrenor, Dan Petrescu, să salveze corabia.

Pe de altă parte, antrenorul ”câinilor roșii”, Željko Kopić, promite un sezon care va arăta complet diferit, în care dinamoviștii se vor afla mai aproape de playoff decât de zona retrogradării.

Sepsi Sf. Gheorghe - Poli Iași 1-0

Sepsi OSK a suferit o singură înfrângere în ultimele şapte partide disputate pe teren propriu în campionat. În rest are două succese şi patru rezultate de egalitate.

Poli Iaşi a avut un final foarte bun de sezon, reuşind salvarea directă de la retrogradare.

În ediţia precedentă, Poli Iaşi a fost echipa cu cele mai puţine goluri încasate în urma unor faze fixe, cu doar şase astfel de faze.

Sepsi- Poli
Sepsi- PoliFlashscore

UTA Arad - Rapid București

Cele două formaţii s-au mai întâlnit în SuperlIgă de 71 de ori, de 25 de ori s-au impus arădenii, de 26 de ori au câştigat bucureştenii, iar alte 20 de partide s-au terminat la egalitate.

Partida va fi una specială pentru Mircea Rednic. Actualul tehnician al arădenilor a câştigat titlul cu Rapid ca jucător (1998-1999) şi ca antrenor principal (2002-2003).

UTA - Rapid
UTA - RapidFlashscore

FCSB - U Cluj

Partida se va juca pe Stadionul Steaua de la ora 22:00. Roș-albaștrii au prima șansă și pentru că vor evolua în fața propriilor suporteri, dar și pentru că statistica este de partea lor.

Până acum, FCSB și U Cluj s-au întâlnit de 16 ori în SuperLiga, iar de 11 ori s-a impus echipa din București.

FCSB - U
FCSB - UFlashscore

Vineri, 12 iulie

FC Hermannstadt - Universitatea Craiova 0-0

FC Hermannstadt și Universitatea Craiova au terminat la egalitate, 0-0, meciul programat în prima rundă din Liga 1. Oltenii au început partida fără Alexandru Mitriță, ținut rezervă ca o formă de protest la adresa FRF, care a refuzat să facă o excepție de la regula U21.

A fost o primă repriză alertă, sibienii apropiindu-se prima oară de gol în minutul 12, când Ronaldo Deaconu a pătruns în careu, dar șutul său a fost respins de Maldonado.

Oltenii au replicat printr-un șut puternic al lui Crețu (24), dar Deaconu a trecut din nou pe lângă deschiderea scorului când a reluat pe lângă poartă.

În repriza secundă, Craiova a semnat prima ocazie de gol când Koljic a tras puternic din afara careului, însă Căbuz a respins cu mari probleme.

Tot oltenii au fost aproape de țintă când Mitriță, intrat de câteva minute pe teren, a ajuns la o centrare a lui Bană, dar șutul său s-a dus pe lângă poartă, intrarea sa pe teren schimbând radical fața echipei în cea de-a doua repriză.

Craiova a încercat să pună presiune și în finalul partidei, dar fără succes, Căbuz fiind într-o formă extraordinară la început de sezon, iar punctele s-au împărțit între Sibiu și Craiova.

Farul Constanța - Unirea Slobozia 0-1

Adrian Mihalcea, antrenorul care a promovat alături de Unirea Slobozia la finele sezonului trecut, produce  o surpriză chiar pe terenul Farului în meciul de deschidere din stagiunea 2024/2025 a Superligii. Unicul gol al partidei a fost semnat chiar de către un fost elev al lui Gheorghe Hagi: Florin Purece l-a învins pe Alexandru Buzbuchi în minutul 19 cu un șut la colțul scurt. Citește cronica partidei aici

Echipele de start Farul - Unirea Slobozia
Echipele de start Farul - Unirea SloboziaFlashscore

Începe ediția cu numărul 107 a SuperLigii, iar startul se va da pe arena din Ovidiu, acolo unde Farul va primi vizita celor de la Unirea Slobozia, echipă proaspăt promovată în Liga 1.

Elevii lui Hagi au avut un sezon ezitant din postura de campioni ai României, dar au terminat pe un onorabil loc 4.

De partea cealaltă, ialomiţenii au avut un parcurs formidabil în Liga 2, competiţie pe care au câştigat-o detaşat.

Partida începe la ora 18:30.

Farul-Unirea
Farul-UnireaFlashscore

Managerul Gheorghe Hagi a afirmat în conferință de presă că obiectivul echipei sale este intrarea în playoff.

Sibienii au arătat că sunt o forță pe teren propriu în sezonul 2023-2024, cu 10 victorii, opt remize şi doar două înfrângeri.

Pe de altă parte, oltenii au câştigat în SuperLigă şase dintre cele nouă deplasări din 2024, iar de alte două ori au terminat la egalitate.

Singurul insucces pe teren advers din acest an calendaristic a fost un 0-2 cu FCSB.

Cele două echipe s-au mai întâlnit în principala competiţie internă de 10 ori, de trei ori s-au impus ardelenii, de şase ori au învins oltenii, iar o partidă s-a încheiat la egalitate.

Cea mai recentă dispută directă din Superliga României: FC Hermannstadt - Universitatea Craiova 2-1,  pe 10 decembrie 2023.