Live Blog Superliga: Petrolul face surpriza în meciul cu Rapid. Clasament la finalul etapei a treia

Live Blog Superliga
Live Blog SuperligaProfimedia
Flashscore vă prezintă principalele evenimente, declarații și imagini din cadrul etapei cu numărul 3 din Superliga României.
Clasament la finalul etapei a treia
Clasament la finalul etapei a treiaFlashscore

Petrolul - Rapid București 1-0

Niciunul dintre cei doi antrenori, Mehmet Topal și Neil Lennon, nu aveau nicio victorie înaintea meciului direct.

În urma partidei de pe stadionul Ilie Oană, Rapid București rămâne fără victorie și după etapa a treia a Superligii (E2, Î1). Jucătorii lui Neil Lennon nu au reușit să înscrie în deplasarea de la Ploiești și au suferit prima înfrângere a sezonului.

UTA Arad - U Cluj 0-0

UTA și U Cluj s-au anihilat reciproc și au încheiat meciul fără gol marcat. UTA rămâne fără victorie în primele trei etape, acumulând  2 puncte. Clujenii sunt neînvinși însă, înregistrând o victorie și două rezultate de egalitate.

Farul Constanța - FC Botoșani 0-1

După trei etape, Farul Constanța nu doar că nu a câștigat niciun meci, dar nu a marcat niciun gol (0-2 golaveraj). Nici măcar o vizită a ”lanternei” nu a putut sparge gheața pentru ”marinari”, FC Botoșani reușind să obțină trei puncte prețioase pe malul mării.

Singurul gol al partidei a fost marcat în minutul 48 de Bodișteanu, care a fost lansat pe culoar de Friday și l-a executat pe portarul Farului cu un șut de la marginea careului.

Gazdele nu au putut replica nici după ce moldovenii au rămas în inferioritate numerică, Friday fiind eliminat pentru o intrare dură.

Cu această primă victorie, FC Botoșani urcă pe locul 9 în clasament, în timp ce Farul a căzut pe 15, cu un singur punct.

Notele jucătorilor

Notele jucătorilorFlashscore

Start extrem de slab pentru campioana din sezonul 2022-2023. Farul Constanța are un singur punct în primele două etape, după un 0-0 cu Oțelul și un 0-1 cu nou-promovata Unirea Slobozia.

Elevii lui Hagi joacă azi, de la 19:00, cu ”lanterna roșie”, Botoșani, și au prima șansă la victorie.

Farul - Botoșani
Farul - BotoșaniFlashscore

CFR Cluj - Universitatea Craiova

CFR Cluj și Universitatea Craiova au obținut fiecare până acum câte 4 puncte în SuperLigă.

Ardelenii au trecut de Dinamo cu 3-2, după o partidă în care au revenit de la 0-2, și au remizat cu Rapid, 2-2.

Pe de altă parte, oltenii au remizat, 0-0 cu Hermannstadt și au învins UTA Arad cu 4-2.

CFR Cluj nu s-a mai impus în Gruia în fața Universității Craiova din septembrie 2022, când a fost 2-0.

Partida începe la ora 22:00.

CFR - Universitatea
CFR - UniversitateaFlashscore

27 iulie

Sepsi Sf. Gheorghe - Dinamo București 1-1

Dinamo București este o altă echipă față de cea din sezonul trecut. După ce au cedat greu cu 3-2 în fața celor de la CFR Cluj și au demolat Petrolul cu 4-1, ”câinii” au obținut un punct și pe terenul lui Sepsi.

Gazdele au deschis scorul în prima repriză când centrarea lui Oteliță l-a găsit pe Ștefan demarcat în careul advers, iar acesta a înscris cu un șut din unghi.

Dinamo a egalat cu un sfert de oră înainte de final. Neagu a recepționat o minge la marginea careului advers, a pătruns și l-a executat pe Niczuly.

Sepsi rămâne neînvinsă în Liga 1 și cu 7 puncte ocupă locul al doilea în campionat, în spatele Oțelului Galați. În schimb, Dinamo ocupă locul 4 cu tot atâtea puncte.

Poli Iași - Gloria Buzău 1-2

Gloria Buzău a dat lovitura la Iași. Buzoienii au fost conduși cu 1-0 și puteau chiar să intre la pauză cu un deficit mult mai mare, dau au revenit și au reușit să obțină toate cele trei puncte, cu care au urcat pe locul șapte în clasament. În schimb, Poli Iași a căzut pe locul 9, rămânând cu o singură victorie după primele trei etape.

A fost o primă repriză alertă la Iași. Poli a deschis scorul printr-o lovitură de cap a lui Roman în minutul 29, însă VAR-ul a avut nevoie de 5 minute pentru a valida poziția jucătorului ieșean.

Gazdele se puteau desprinde în prelungirile primei reprize, când același Roman a ratat șansa unei ”duble”. El a ratat un penalty acordat după o altă intervenție îndelungată a VAR.

Ghinionul ieșenilor a continuat doar șase minute mai târziu (45+12), când Matos a înscris din ”foarfecă” pentru a-i aduce pe buzoieni la egalitate, chiar înainte de pauză.

Gloria Buzău a preluat conducerea la doar câteva minute după reluare, când același Matos a profitat de o greșeală a portarului ieșean pentru a împinge mingea în poartă.

De la ora 19:00, ieșenii vor să continue parcursul bun după victoria de etapa trecută cu Botoșani, în timp ce Gloria Buzău nu a înregistrat decât un punct până acum după promovarea în SuperLigă.

H2H
H2HFlashscore

Sepsi Sf. Gheorghe - Dinamo București

Este derby-ul zilei, iar dinamoviștii încearcă să nu piardă acest elan căpătat în etapa trecută. ”Câinii roșii” sunt după multă vreme într-o poziție bună în  campionat și pot ajunge în zona de play-off.

Pe de altă parte, cu  o victorie azi, covăsnenii pot devenii lideri în SuperLigă. Partida începe la ora 22:00.

Sepsi v. Dinamo
Sepsi v. DinamoFlashscore

FCSB - Oțelul 0-2

Citește cronica partidei AICI

Echipele de start:

FC Hermannstadt - Unirea Slobozia 1-1

Un nou rezultat pozitiv înregistrat de formația proaspăt venită din liga secundă, Unirea Slobozia. Elevii lui Adrian Mihalcea au plecat cu 1 punct în urma deplasării de la Sibiu, acolo unde deschiderea de scor a venit foarte repede.

Mijlocașul italian Alessandro Murgia l-a învins pe portarul Rusu cu o execuție superbă din marginea suprafeței de pedeapsă.

Înainte de pauză, trupa lui Adrian Mihalcea a reușit egalarea prin fundașul ucrainean Dmytro Pospelov.

În acest moment, Slobozia urcă pe locul 2 în Superliga României, acumulând 4 puncte după primele 3 etape, în vreme ce Hermannstadt, echipa antrenată de Marius Măldărășanu, ajunge pe poziția 11, cu doar 2 puncte după primele 3 jocuri.

Cele două echipe deschid etapa a 3-a a SuperLigii de la ora 19:00. Unirea Slobozia a început excelent campionatul, cu o victorie contra Farului Constanța și un  egal cu campioana FCSB și vrea să mențină acest start pozitiv.

Sinieni, de cealaltă parte, caută prima lor victorie în actuala ediție a SuperLigii, după un egal cu Universitatea Craiova și o înfrângere în fața lui ”U” Cluj.

Hermannstadt- Unirea Slobozia
Hermannstadt- Unirea SloboziaFlashscore

FCSB - Oțelul Galați

Campioana României nu are încă victorie după primele două etape, în care a terminat la egalitate cu  U Cluj și Unirea Slobozia, nou-promovata din Liga 2.

Oțelul lui Dorinel Muntean este, în schimb, în grafic, cu o victorie în deplasare contra Botoșaniului și un egal cu fostul coleg de la Națională, Gică Hagi și Farul.