Flashscore vă prezintă principalele evenimente, declarații și imagini din cadrul etapei cu numărul 25 din Superliga României.

Echipele de startFlashscore

UTA - FC Botoșani 2-2

11 Februarie

FCSB - Sepsi 1-0

FCSB s-a impus cu 1-0 în fața celor de la Sepsi și au refăcut diferența de nouă puncte față de Rapid. Singurul gol al partidei a fost marcat de Alexandru Băluță în prima repriză.

FC Hermannstadt - Petrolul Ploiești 0-0

Primul meci al zilei începe la 18:15 și le pune față în față pe Hermannstadt și Petrolul Ploiești.

Cu o victorie, sibienii pot intra în zona de play-off.

Clasament
ClasamentFlashscore

Seara, de la 21:45, FCSB va primi vizita lui Sepsi Sfântu Gheorghe.

Înainte de această partidă, FCSB se află pe prima poziție din SuperLigă și are șansa de a pune o diferență de 9 puncte între ea și Rapid, în cazul unei victorii.

Poli Iași - FC Voluntari 0-0

Poli Iași și FC Voluntari au terminat la egalitate, 0-0, duelul din Copou din runda cu numărul 25. Ca urmare a acestui rezultat, cele două echipe continuă să ocupe locurile 13 și 14, ambele cu 27 de puncte, însă FC Voluntari are un golaveraj mai bun.

Partidă de supraviețuire în Liga 1 de la ora 14:00. Ieșenii și ilfovenii au nevoie de cât mai multe puncte înainte de play-out.

Așadar, echipa care va lua toate punctele azi se va duce la 11 puncte de penultimul loc.

iași - Voluntari
iași - VoluntariFlashscore

CFR Cluj - Rapid este capul de afiș al rundei 25 din Superligă. În Gruia se vor înfrunta locurile 2 și 3 din campionatul intern în încercarea de a nu pierde contactul cu liderul FCSB.

CFR - Rapid
CFR - RapidFlashscore

09 Februarie

Univ. Craiova - ”U” Cluj 2-2

A fost un festival de penalty-uri în Bănie, unde echipa gazdă a presat încă din start și a beneficiat de o lovitură de pedeapsă încă din primele minute ale meciului, Vătăjelu culcându-l la pământ pe Markovic într-un moment în care încerca să degajeze mingea.

Houri a transformat (min 9) și a deschis scorul pentru gazde.

Părea să fie un galop de sănătate pentru olteni, care chiar înainte de pauză (min 45) au beneficiat de un alt penalty, de această dată Căpățână fiind cel care și-a asumat execuția.

Echipa lui Ovidiu Sabău nu este, însă, una care să fie scoasă din joc la un astfel de scor. ”Studenții” clujeni au revenit și în Giulești de la 0-2 și s-au impus cu 3-2, dar în Bănie revenirea s-a oprit la 2-2.

Mai întâi V. Gheorghe a redus din handicap la doar câteva secunde după pauză, pentru ca un al treilea penalty al meciului să restabilească egalitatea, Dan Nistor fiind cel care a transformat lovitura de pedeapsă care a împărțit punctele în Bănie.

După acest rezultat, Univ. Craiova este pe locul 4, cu 38 de puncte, în timp ce clujenii au ratat șansa de a urca pe loc de play-off, fiind la egalitate (33p) cu Sepsi și FC Hermannstadt, dar golaverajul îi ține pe poziția a opta.

Statistica partidei
Statistica partideiOpta by Stats Perform

Dan Nistor a restabilit egalitatea din penalty (Min 64). A fost a treia lovitură de pedeapsă a meciului.

V. Gheorghe a redus din handicap pentru ”studenții” clujeni (Min 46)

Oltenii își dublează avantajul tot din penalty, de această dată transformat de Căpățână (min 45).

Houri a deschis scorul pentru olteni din penalty (min 9)

Oțelul Galați - FC U Craiova 1-0

Trupa lui Dorinel Munteanu obține prima victorie în 2024, succes în urma căruia Oțelul ajunge pe locul 9, cu 31 de puncte, la doar 2 lungimi distanță de prima poziție care duce în play-off.

Unicul gol al partidei a fost înscris de Bodișteanu în minutul 64, dintr-o centrare venită de la Maciel. Extrema a ajuns la cea de-a doua reușită în tricoul Oțelului din acest sezon al Superligii.

De partea cealaltă, FC U Craiova a avut o prestație destul de ștearsă comparativ cu performanța arătată în meciul trecut cu Dinamo. Oltenii lui Costantino rămân pe locul 11, cu 30 de puncte.

Statistici
StatisticiOpta by Stats Perform

17:45 - Florinel Coman, votat cel mai bun jucător român al sezonului 2022/23

17:00 - Un nou caz ”Craiova” în Superliga? Echipa din Arad și-ar putea pierde marca UTA. Citește mai mult aici.

16:46 - "Ori aduce jucători, ori lasă pe altcineva!” Fanii lui Dinamo, ultimatum pentru conducere. Detalii aici.

13:40 - Final de aventură în România! Compagno părăsește FCSB și pleacă în China

Începe etapa cu numărul 25 a SuperLigii!

Oțelul Galași și FCU 1948 Craiova  deschid seria meciurilor din acest weekend.

Partida începe la ora 17:00.

Al doilea meci al zilei le opune de la ora 20:00 pe Universitatea Craiova și U Cluj. Ardelenii vin după două înfrângeri consecutive, cu UTA și Poli Iași.