Anglia nu mai iartă la penalty-uri și trimite acasă Elveția lui Yakin

Anglia a învins la penalty-uri Elveția cu 5-3
Anglia a învins la penalty-uri Elveția cu 5-3AFP
Englezii lui Southgate au avut însă ceva emoții și în această partidă în care au fost conduși din minutul 75 după golul lui Embolo, pentru ca Saka să aducă egalarea cinci minute mai târziu și să trimită duelul în prelungiri. Cei Trei Lei ajung în semifinale după loviturile de departajare, acolo unde Pickford a reușit să îl blocheze pe Akanji.

Anglia - Elveția 1-1 (5-3 după lovituri de departajare)

Posesia a fost de partea elevilor lui Southgate în primul sfert de oră de joc, Mainoo și Rice încercând finalizarea din afara suprafeței de pedeapsă, însă defensiva elvețiană a răspuns în ambele rânduri pozitiv. În careul advers, o acțiune periculoasă a lui Dan Ndoye din flancul drept a fost ulterior oprită de apărarea Celor Trei Lei.

Ocaziile de poartă nu au existat într-o primă repriză în care nu s-a înregistrat niciun șut la țintă. Tot englezii au fost cei care au stat ceva mai bine la capitolul posesie, în vreme ce Elveția lui Murat Yakin a preferat să joace cartea contraatacului. În finalul primei părți, Mainoo a fost blocat în interiorul careului în urma unei intervenții foarte bune a lui Xhaka, după o acțiune frumoasă pe cont propriu a lui Saka în flancul drept.

Statistici după primele 45 de minute
Statistici după primele 45 de minuteOpta by Stats Perform
Grafica golurilor așteptate (xG)
Grafica golurilor așteptate (xG)Flashscore

Repriza secundă

Primul șut pe spațiul porții a venit în minutul 51, însă a fost unul slab expediat de Embolo, care a câștigat un duel cu apărătorul Konsa, s-a întors și a trimis balonul în brațele lui Pickford, care a reținut fără emoții. O centrare periculoasă a lui Rodriguez l-a găsit în interiorul suprafeței de pedeapsă pe același Embolo, a cărui lovitură de cap a fost atenuată de Konsa, ceea ce a făcut ca Pickford să rețină în siguranță.

Elvețienii au continuat să creeze pericol în ultima treime engleză. O minge respinsă de apărare a ajuns la Aebischer, care a încercat un voleu din interiorul careului, însă balonul s-a dus departe de țintă.

Fără șut pe poartă până în minutul 75, englezii aveau să primească o lovitură extrem de dură după ce elvețienii au găsit calea golului după o acțiune bine legată a elevilor lui Murat Yakin. Embolo, ajutat de o deviere a lui Stones, a împins mingea în plasă după o centrare venită de la Ndoye din flancul drept. Atacantul a ajuns la golul său cu numărul doi la acest turneu final.

Avantajul elvețienilor a durat doar 5 minute. Saka a adus egalarea pentru Anglia la primul șut pe spațiul porții al echipei lui Southgate. Mijlocașul lateral a avut o acțiune pe cont propriu în flancul drept, finalizând cu un șut superb la colțul lung care l-a lăsat fără replică pe portarul Yann Sommer.

Venit de pe bancă, Eze a irosit și el o șansă bună pentru englezi. În finalul celor 90 de minute, Embolo a intervenit neinspirat și l-a încurcat pe coechipierul Ndoye care venise lansat după o centrare venită de la Schar, englezii trăind periculos în ultimele secvențe, înainte de centralul Orsato să fluiere și să trimită astfel partida în extra time.

Statistici după 90 de minute
Statistici după 90 de minuteOpta by Stats Perform

Extra time

Chiar în primele minute din extra time, Sommer a intervenit excelent la un șut pe măsură expediat de Declan Rice de la mare distanță. Din interiorul careului, Bellingham a întors doi adversari și a finalizat cu piciorul slab, ceea ce a făcut ca goalkeeperul elvețian să rețină fără emoții. În cea de-a doua repriză din extra time, Fabian Schar a încercat să reia spectaculos din unghi, însă fără succes.

În prim-plan a fost însă cornerul executat de nou intratul Xherdan Shaqiri, care a trimis mingea direct pe spațiul porții, însă Pickford a fost salvat de bară. Goalkeeperul englez a salvat un șut trimis de Amdouni, în vreme ce Widmer nu a putut relua dintr-o poziție periculoasă.

În cele din urmă, Anglia și Elveția avea să se decidă la loviturile de departajare, acolo unde câștig de cauză au avut elevii lui Gareth Southgate. Pe rând, Palmer, Bellingham, Schar, Saka, Shaqiri, Toney, Amdouni și Trent-Arnold au punctat din 11 metri, în vreme ce Akanji a ratat pentru elvețieni, fiind blocat de Pickford. Astfel, Anglia rupe blestemul penalty-urilor, Cei Trei Lei având un istoric negativ la acest capitol, și ajunge în semifinale la Euro, acolo unde vor întâlni învingătoarea dintre Turcia și Olanda.

Omul meciului desemnat de Flashscore: Bukayo Saka (Anglia)

Note
NoteFlashscore

Echipele de start

Echipele de startFlashscore

Preview

După ce a trecut cu greu prin grupa sa de la UEFA Euro 2024, mulți se așteptau la o reacție pozitivă din partea Angliei, dar în schimb au învins cu 2-1 Slovacia în optimi, cu o foarfecă a lui Jude Bellingham în minutul 95, care l-a scăpat de rușine pe antrenorul Gareth Southgate, înainte ca Harry Kane să înscrie după un minut în prelungiri pentru a finaliza revenirea.

Urmează o confruntare în sferturile de finală cu Elveția, o echipă în fața căreia Anglia a pierdut remarcabil o singură dată în ultimele 24 de întâlniri (V18, E5), dar va trebui să fie la cel mai bun nivel pentru a progresa în acest nou duel direct. Acesta va fi meciul 100 al lui Southgate la conducerea Celor Trei Lei, el devenind doar al treilea selecționer care atinge această bornă prestigioasă, și va spera că jucătorii săi pot reduce la tăcere criticii pentru a ajunge la un al treilea turneu major în semifinale sub conducerea sa.

Preview Anglia - Elveția
Flashscore

Elvețienilor le-a fost mult mai ușor în meciul din optimi, când au învins vecinii italieni cu 2-0 pe Olympiastadion din Berlin. Golurile lui Remo Freuler și Rubén Vargas au făcut ravagii, Crucile Roșii dominându-și în mare măsură adversarii și înregistrând doar trei înfrângeri în ultimele 14 meciuri disputate la Euro (V6, E5).

Acesta va fi al cincilea sfert de finală al Elveției la un turneu major și, cu siguranță, vor spera ca deznodământul să fie mai bun decât în încercările lor anterioare. Elveția a pierdut toate cele patru meciuri pe care le-a disputat până acum în acest stadiu - cele mai multe dăți în care o echipă europeană a ajuns în sferturi de finală fără să avanseze mai departe. Dar, după ce au marcat șapte goluri până acum în Germania în această vară, puterea lor de foc ar putea fi suficientă pentru a-i trimite în ultimele patru pentru prima dată în istorie.

Probabilitate victorie
Probabilitate victorieFlashscore

Jucători de urmărit

Bellingham adoră golurile târzii, egalând în minutul 95 în două din ultimele sale trei apariții pentru Anglia. Atacantul elvețian Vargas a marcat un gol superb împotriva Italiei ultima dată, o lovitură cu care a bifat patru contribuții la gol în ultimele șase meciuri internaționale (G1, A3).

Statistică interesantă

Anglia a avut o medie de doar trei șuturi pe poartă pe meci la Euro 2024 - cea mai mică dintre toate echipele rămase în competiție înainte de sferturile de finală.