Mbappe marchează la debut și Real câștigă primul trofeu al sezonului

Kylian Mbappe
Kylian MbappeAFP
Real Madrid s-a impus cu 2-0 în fața Atalantei în Supercupa Europei, prin golurile marcate de Valverde și Mbappe.

Real Madrid - Atalanta 2-0

Un început echilibrat de partidă, în care Real Madrid a deținut totuși controlul la mijlocul terenului, însă fără a pune în pericol poarta italienilor, care au replicat printr-o incursiune a lui Zappacosta în careul lui Courtois, însă tușierul a pus capăt acțiunii pentru un offside.

Prima ocazie importantă a partidei s-a consemnat în minutul 15, când Valverde a scăpat pe aripa dreaptă, a centrat în mijlocul careului, de unde Mbappe a reluat înspre poartă, dar excelentul Hien s-a opus.

Două minute mai târziu, o centrare a lui Carvajal a trecut prin fața porții lui Musso, dar Vinicius Jr. nu a putut ajunge la minge.

După 25 de minute a venit și prima ocazie a Atalantei, centrarea lui De Roon fiind deviată în bară de Militao, iar Ederson a expediat un șut cu efect câteva momente mai târziu, care a trecut puțin pe lângă poartă.

O greșeală a madrilenilor la mijlocul terenului i-a permis lui Ederson să recupereze mingea și să-l lanseze din prima pe Lookman, dar nigerianul, deși un vitezist, a fost ajuns din urmă și deposedat de Rudiger.

Cea mai mare ocazie a primei reprize a venit în chiar ultimul minut regulamentar, când Rodrygo a fost găsit demarcat în careul italian, dar șutul său în forță a lovit transversala.

Repriza a doua a început cu o mare ocazie a Atalantei. De Roon a centrat perfect de la marginea careului, iar lovitura de cap a lui Mario Pasalic s-ar fi oprit în plasa madrilenă, dacă nu ar fi fost intervenția extraordinară a lui Thibault Courtois.

La zece minute după reluare, Realul încearcă timid să se apropie de poarta lui Musso, dar șutul lui Bellingham de la marginea careului a trecut peste transversală.

Nu a trecut mult, însă, și Vini Jr. a plecat într-una din incursiunile sale devastatoare pe extrema stângă, ajunge în apropierea porții adverse și pasează în centru, de unde Valverde îndeplinește o simplă formalitate.

Imediat după reluare, Realul a trecut pe lângă 2-0, Vinicius Jr. fiind lansat perfect prin centrul defensivei adverse, dar șutul său a fost scos cu un reflex uimitor de Musso.

În minutul 66, defensiva bergamască s-a prăbușit din nou, când o fentă din corp l-a lăsat pe englez singur cu portarul, dar din unghi nu a putut decât să tragă pe direcția goalkeeperului advers.

Mingile au început, apoi, să-l caute cu disperare pe Mbappe, pentru un gol care să consfințească un debut de vis. Vinicius a pasat în centru, dar mingea a trecut un pic prea departe de starul francez, însă pasa ulterioară a lui Bellingham l-a pus pe Mbappe în poziție de șut, iar francezul nu a iertat: 2-0 pentru Real Madrid!

A fost și scorul final, iar Real Madrid devine echipa cu cele mai multe Supercupe ale Europei în vitrină, 6, iar Carlo Ancelotti este primul antrenor din istorie care câștigă trofeul de cinci ori.