Manchester City o umilește pe Chelsea în FA Cup

Manchester City o umilește pe Chelsea în FA CupOpta by Stats Perform/AFP
La trei zile după meciul din Premier League, Manchester City și Chelsea s-au din nou, de această dată în turul al treilea FA Cup.

Manchester City a câștigat fără drept de apel partida cu Chelsea. Deși și-a menajat vedetele De Bruyne și Haaland, City s-a impus fără probleme. În plus, elevii lui Guardiola au dat impresia că pot marca oricând doresc. În decurs de doar 15 minute (min 23-38), Mahrez, Alvarez și Foden au reușit să îl învingă pe rând pe Kepa. Chelsea nu a contat în prima repriză, reușind contra performanța să nu trimită niciun șut spre poartă în primele 45 de minute.

Graham Potter a făcut două schimbări la pauză, în speranța că elevii săi vor reuși să revină în joc. Deși au echilibrat jocul, londonezii nu au reușit să-și creeze mari ocazii, în timp ce trupa lui Guardiola a părut mulțumită de rezultat și nu a mai forțat. Cu toate acestea, Manchester City a mai marcat în minutul 83, în urma unui penalty obținut de Foden și transformat de Mahrez.

Manchester City a ajuns astfel la cinci victorii consecutive la zero împotriva lui Chelsea. Londonezii părăsesc FA Cup din turul trei, după ce în ultimele trei ediții a jucat de fiecare dată finala (toate trei pierdute).

Statistici Manchester City - Chelsea

LIVE TEXT

Statistici meci
Statistici meciFlashscore

FINAL - Manchester City câștigă fără drept de apel și o elimină pe Chelsea din FA Cup.

Min 83 - GOOOL Manchester City! Foden este faultat în careu și centralul dictează penalty. Mahrez execută și marchează al doilea gol.

Istoric penalty-uri executate de Mahrez
Istoric penalty-uri executate de MahrezOpta by Stats Perform

Min 74 - Hutchinson pătrunde din banda dreaptă spre centru și trimite un șut slab spre colțul lung, care trece pe lângă poartă.

Min 73 - Schimbare la Chelsea. Iese Mount, intră Chukwuemeka.

Min 72 - Mahrez șutează de la circa 20 de metri spre colțul lung, dar mingea trece puțin alături.

Min 63 - Dublă schimbare la Chelsea. Au ieșit Ziyech și Jorginho, au intrat Azpilicueta și Omari Giraud-Hutchinson.

Min 58 - Dublă schimbare la Manchester City. Ies Rodri și Sergio Gomez, intră Cancelo și Kalvin Philips.

Min 55 - Mason Mount șutează de la marginea careului, Ortega (Man City) respinge în corner.

Min 46 - A început repriza a doua.

Graham Potter a făcut două schimbări la pauză. Au ieșit Kovacic și Havertz, au intrat Zakaria și Fofana.

Pauză pe Etihad. Manchester City conduce cu 3-0 la capătul unei reprize dominate clar.

Statistici prima repriză
Statistici prima reprizăFlashscore

Min 45 Mahrez centrează de pe stânga, dar Alvarez nu ajunge la minge.

Min 38 - GOOOOL Manchester City! Apărarea lui Chelsea este făcută șah mat. Walker îi pasează lui Foden în fața porții, care înscrie ușor din șase metri.

Min 36 - Lovitură liberă periculoasă de la marginea careului, lateral dreapta. Mahrez șutează direct pe poartă, Kepa boxează în corner.

Min 35 - Rodri îi pasează pe culoar lui Alvarez, șutul acestuia este însă blocat și Kepa reține.

Min 30 - GOOOOL Alvarez! Argentinianul marchează din penalty, deși Kepa a fost aproape să respingă.

Min 29 - VAR! Penalty pentru City. Decizia a venit la aproximativ două minute după producerea unui henț în careu de Havertz.

Min 23 - GOOOL Mahrez! Lovitură liberă periculoasă pentru City, de la circa 27 de metri. Mahrez trimite direct în vinclul porții apărate de Kepa.

Min 19 - Palmer este lansat în stânga, intră în careu și șutează pe colțul scurt. Kepa a ieșit în întâmpinare și a reușit să respingă în corner.

Min 10 - Mahrez reușește un dribling în banda dreaptă și intră în careu, însă centrarea lui este oprită de Kepa.

Min 5 - Manchester City menține o posesie prelungită, însă fără să reușească să se apropie periculos de poarta lui Kepa.

Înainte de începerea meciului a avut loc un moment de reculegere în memoria fostului jucător și manager a lui Chelsea, Gianluca Vialli.

Echipele de start:

Echipele de startFlashscore

Manchester City a câștigat fără să primească gol ultimele meciuri directe cu Chelsea, fiind prima echipă care reușește acest lucru de la Bolton Wanderers în 1960.

Alte motive pentru care cetățenii s-ar putea simți încrezători pentru a evita o eliminare includ faptul că nu au pierdut un meci de FA Cup pe teren propriu din ianuarie 2015 și a pierdut doar unul din ultimele 23 meciuri competitive pe teren propriu (V19, E3). Totuși, după ce jucătorii intrați de pe bancă au făcut diferența joi, managerul Pep Guardiola are câteva bătăi de cap în alegerea titularilor.

La fel și Graham Potter, al cărui lot este afectat de accidentări. Londonezii au treburi neterminate în această competiție, după ce au pierdut finala din sezonul trecut în fața lui Liverpool. Chelsea a devenit prima echipă care a terminat pe locul al doilea în trei ediții consecutive! Mai încurajator este faptul că au învins Man City cu 1-0 în semifinala de acum două sezoane și nu au mai fost eliminați în această fază din 1997/98. Atunci, au pierdut cu 5-3 în fața lui Man United, un meci în care fostul jucător și manager Gianluca Vialli, care a decedat din păcate la doar 58 de ani în această săptămână, a marcat de două ori.

Rezultatele ultimelor meciuri directe
Rezultatele ultimelor meciuri directeFlashscore

Londonezii nu au pierdut un meci în deplasare FA Cup în afara Londrei din martie 2016, ceea ce oferă o fărâmă de confort pentru o echipă care nu a câștigat un meci competitiv în deplasare de la sfârșitul lunii octombrie (E1, Î3).

Jucători de urmărit: Riyad Mahrez a intrat pe parcursul meciului de joi pentru a marca al patrulea gol al carierei împotriva lui Chelsea. Londonezii nu au mai învins Man City de când Kai Havertz a marcat golul câștigător al finalei Ligii Campionilor în 2021, așa că acum ar fi momentul ideal pentru el să influențeze rezultatul final.

Statistică interesantă: Opt din ultimele nouă meciuri directe au fost câștigate de echipa care a marcat prima (Man City: V5, Î4).