Liverpool, Chelsea și Manchester United au obținut victorii în amicale

Jucătorii lui Liverpool sărbătoresc victoria
Jucătorii lui Liverpool sărbătoresc victoriaAFP
Mohamed Salah (32 de ani) și Fabio Carvalho (21 de ani) au marcat golurile victoriei lui Liverpool în fața lui Arsenal, în timp ce Chelsea a trecut cu bine de Club America, iar Manchester United s-a impus cu 3-2 în fața lui Real Betis, în meciurile din pre-sezon.

Kai Havertz a marcat golul lui Arsenal în fața unui public de 69 879 de spectatori pe stadionul echipei Philadelphia Eagles din NFL. dar victoria i-a revenit lui Liverpool, scor 2-1.

În alte meciuri amicale din Statele Unite, Chelsea a trecut cu 3-0 de Club America din Mexic, AC Milan a învins Real Madrid cu 1-0, iar Manchester United a trecut cu 3-2 de Real Betis.

Egipteanul Salah a deschis scorul pentru Liverpool în minutul 13, depășindu-i pe apărători și fructificând pasa lui Harvey Elliott care a surprins apărarea ”tunarilor”.

Atacantul a scăpat de atenția fundașului central al lui Arsenal, Gabriel, și a șutat cu stângul pe lângă portarul lui Arsenal, Karl Hein.

Carvalho a dublat avantajul lui Liverpool în minutul 34, iar Elliott a fost din nou pasatorul decisiv.

Arsenal a redus din diferență în minutul 40, când Havertz a înscris pe lângă portarul lui Liverpool, Caoimhin Kelleher, din apropiere, după ce Martin Odegaard l-a găsit în careul de șase metri.

O repriză secundă fără goluri a asigurat triumful noului manager olandez al lui Liverpool, Arne Slot, care l-a înlocuit pe Jurgen Klopp.

La San Diego, Real Betis a deschis rapid scorul datorită golului lui Iker Losada în minutul 15.

Avantajul a durat doar trei minute, pentru că Romain Perraud l-a faultat pe Amad Diallo de la Manchester United în careu, iar Marcus Rashford a marcat din penalty.

Diallo a adus clubul de pe Old Trafford în avantaj în minutul 24, iar Casemiro a marcat din pasa lui Rashford în minutul 31 pentru un avantaj de 3-1 la pauză.

Lovitura de cap a luiDiego Llorente din minutul 61 a redus din diferență pentru Betis.

În Atlanta, atacantul francez al lui Chelsea, Christopher Nkunku, a transformat un penalty în minutul 3 și a deschis drumul în fața adversarilor de la clubul mexican Club America.

Spaniolul Marc Guiu, în vârstă de 18 ani, a marcat al doilea gol cu o lovitură de cap în minutul 21.

Extrema Noni Madueke a marcat al doilea penalty al lui Chelsea, în minutul 79, pentru a consfinți victoria cu 3-0.

La Chicago, golul internaționalului nigerian Samuel Chukwueze din minutul 55 a adus victoria lui AC Milan cu 1-0 în fața lui Real Madrid.