Liverpool se impune la Aston Villa de Boxing Day

Salah a deschis scorul pentru Liverpool
Salah a deschis scorul pentru LiverpoolAFP
Liverpool și-a asigurat a treia victorie consecutivă în Premier League pentru prima dată în acest sezon, după ce a învins-o în deplasare Aston Villa cu 3-1.

Jürgen Klopp câștigase toate cele patru meciuri anterioare din Premier League disputate în Boxing Day, cu un scor general de 14-0, iar cormoranii au avut un motiv în plus de bucurie de Crăciun, deoarece au luat un avans timpuriu în partida de pe Villa Park.

Trent Alexander-Arnold a trimis o centrare extraordinară pentru colegul său, fundașul Andy Robertson, aflat în interiorul careului. Ulterior, Mohamed Salah a fost servit perfect în fața porții pentru a marca.

A fost cel de-al 54-lea assist pe care Robertson l-a reușit în Premier League, mai mult decât orice alt apărător din istoria competiției.

Liverpool nu a lăsat garda jos după înscrierea golului și a continuat să atace, meciul fiind unul deschis, înregistrându-se ocazii în dreptul ambelor tabere.

Alisson a salvat foarte bine în fața lui Ollie Watkins, care a trimis pe poartă o minge cu o lovitură bună de cap. La poarta cealaltă, un voleu al lui Darwin Núñez l-a luat la țintă pe Robin Olsen.

Înainte de pauză, Virgil van Dijk a dublat avantajul cormoranilor, în urma unui corner. Puternicul fundaș olandez a șutat direct pe poartă după ce a primit o pasă de la Salah.

Pauza dintre reprize nu a deraiat în niciun fel ritmul incredibil al acestui duel, deoarece oportunitățile au continuat să se prezinte la ambele capete, John McGinn și Salah au irosit ocazii uriașe pentru echipele lor la începutul reprizei secunde.

Fără îndoială, oamenii lui Unai Emery au fost cei care au reluat mult mai energic partida, în speranța că vor putea reduce din diferență. Chiar înainte de ora de joc, gazdele au realizat acest lucru. Centrarea lui Douglas Luiz la bara a doua a fost interceptată de Watkins, care a a înscris de această dată cu o lovitură de cap. Pentru atacantul englez a fost a cincea reușită din carieră împotriva lui Liverpool.

Núñez nu a reușit să finalizeze după ce a primit o pasă bună de la Salah. Câteva momente mai târziu însă, cele trei puncte cruciale aveau să fie pecetluite.

Atacantul uruguayan s-a dovedit a fi decisiv când centrarea sa a fost parată de Olsen, direct în calea lui Stefan Bajcetic, care a depășit în viteză un apărător și șutat printre picioarele lui Tyrone Mings pentru a înscrie primul său gol la nivel de senior.

Liverpool s-a apropiat la cinci puncte de primele patru clasate, având însă și un meci mai puțin, în timp ce Villa, căreia i-a fost refuzată o a treia victorie consecutivă în campionat, se clasează pe locul 12 în Premier League.

Omul meciului desemnat de Flashscore: Andrew Robertson (Liverpool)