Lukaku marchează și Inter se impune fără emoții în fața lui Udinese

Lukaku marchează și Inter se impune fără emoții în fața lui UdineseAFP
Inter Milano s-a impus pe teren propriu în fața lui Udinese, scor 2-0, într-o partidă contând pentru etapa a 23-a din Serie A.

Inter - Udinese 3-1

Echipa lui Simone Inzaghi, Inter Milano, și-a prelungit seria de invincibilitate la patru meciuri în toate competițiile.

Lukaku a deschis scorul marcând primul gol pentru Inter în acest an. Belgianul a ratat în primă fază penalty-ul, care a fost însă repetat după consultarea VAR. Atacantul lui Inter nu a mai greșit și a reușit să înscrie.

Sandi Lovric a profitat de o lipsă de concentrare în apărarea lui Inter și a reușit să egaleze cu două minute înainte de pauză.

Inter s-a distanțat pe tabela de marcaj în repriza secundă. Mkhitaryan a marcat primul, în minutul 73, pentru ca Lautaro Martinez să pecetluiască victoria gazdelor în minutul 89.

Statistici meci
Statistici meciOpta by Stats Perform

Inter a obținut o victorie confortantă, însă miercuri o așteaptă un duel puternic în optimile de finală Champions League, cu Porto. Managerul Inzaghi trebuie să fie însă conștient că echipa sa trebuie să-ți îmbunătățească jocul dacă vrea să se califice în sferturile de finală.

În ceea ce privește Udinese, calificarea în Europa rămâne o posibilitate, dar cu o singură victorie în ultimele 16 meciuri în toate competițiile, oaspeții au nevoie de o schimbare rapidă.

Omul meciului desemnat de Flashscore: Henrikh Mkhitaryan (Inter Milano)