Magia lui Messi aduce victoria Argentinei în fața Ecuadorului în preliminariile Cupei Mondiale

Golul lui Messi a dat Argentina învingătoare în fața Ecuadorului
Golul lui Messi a dat Argentina învingătoare în fața EcuadoruluiReuters
Un gol marcat de Lionel Messi (36 de ani) în repriza a doua a permis Argentinei să câștige joi, pe teren propriu, cu 1-0 în fața Ecuadorului și să înceapă cu dreptul campania de calificare la Cupa Mondială 2026.

Campioana mondială Argentina a dominat întreaga partidă, dar nu a reușit să fie decisivă în atac multă vreme.

Tot căpitanul argentinienilor, Messi , a fost cel care a făcut diferența și și-a confirmat forma bună pe care o arată cu echipa de club Inter Miami, marcând din lovitură liberă în minutul 77. Golul lui Messi este la minutul 6:46 în videoclip.

"Am jucat împotriva unei echipe mari, cu jucători buni și puternici din punct de vedere fizic", a declarat Messi reporterilor.

"Toată lumea vrea întotdeauna să bată Argentina și cu atât mai mult acum că suntem campioni mondiali. Nu ne putem relaxa, trebuie să îmbunătățim ceea ce am făcut până acum.

"Obiectivul este să ne calificăm din nou la Cupa Mondială. Ne-a plăcut foarte mult ceea ce am făcut, dar trebuie să privim înainte".

Messi a condus Argentina spre o nouă victorie
Messi a condus Argentina spre o nouă victorieReuters

De asemenea, cu golul de azi, Messi l-a egalat pe prietenul său, uruguaianul  Luis Suarez ca cel mai bun marcator din toate timpurile în competiția sud-americană de calificare, cu 29 de goluri.

"Este o plăcere pentru mine că suntem amândoi acolo", a spus Messi, care are acum 104 goluri pentru Argentina. "Având în vedere ce mult înseamnă pentru noi meciurile de calificare în fotbalul sud-american, este un lucru foarte frumos pentru amândoi".

Argentina va juca din nou marți pe terenul Boliviei.

În alte meciuri de calificare, Paraguay a remizat 0-0 cu Peru, în timp ce Columbia a obținut o victorie pe teren propriu cu 1-0 în fața Venezuelei.

Prima rundă a preliminariilor CONMEBOL continuă vineri, când Uruguayul va găzdui Chile, înainte ca Brazilia să întâlnească Bolivia.