Magicul Leon Marchand a câștigat a patra medalie de aur în bazinul de la Paris

Marchand își sărbătorește victoria
Marchand își sărbătorește victoriaProfimedia
Leon Marchand (22 de ani) a împlinit ceea ce fanii francezi consideră a fi destinul său, obținând vineri a patra medalie de aur la Jocurile Olimpice de la Paris, câștigând proba masculină de 200 metri mixt individual într-un timp record olimpic.

Impulsionat de o mulțime în delir la Arena La Defense, Marchand a preluat controlul de la al doilea tur pe spate, și-a mărit avansul la bras și a terminat cursa cu un timp de un minut, 54,06 secunde, cu doar 0,06 secunde mai puțin decât recordul de 13 ani al lui Ryan Lochte.

Britanicul Duncan Scott a câștigat argintul, la mai mult de o secundă în spatele lui Marchand, în timp ce campionul în exercițiu al Chinei, Wang Shun, a luat bronzul.

Prin această victorie, Marchand a devenit primul sportiv francez care obține patru medalii de aur la individual, spre deosebire de cele pe echipe, la o singură ediție a Jocurilor de vară și al treilea înotător care reușește acest lucru, după americanii Michael Phelps și Mark Spitz.

Duminica trecută, el a câștigat proba de 400 de metri individual, iar miercuri, în decurs de două ore incredibile, cele de 200 de fluturi și 200 de bras.

Așteptările mari ar fi putut fi prea mari pentru alți înotători la Jocurile lor de acasă, dar Marchand nu a făcut decât să extragă energie din ele și să își respecte porecla de "Michael Phelps francez".

Un președinte francez încântat, Emmanuel Macron, a ridicat pumnul în aer în semn de sărbătoare din tribunele pline cu 15.000 de fani.