Man United păstrează diferența de 4 puncte față de Liverpool

Man United păstrează diferența de 4 puncte față de LiverpoolAFP
Manchester United a învins Nottingham Forest cu scorul de 3-0. Rashford a marcat în minutul 19, Martial în minutul 22, iar Fred a închis tabela în minutul 87. Marcus Rashford a fost sursa de inspirație a echipei Manchester United.

A doua repriză

Nottingham Forest a pierdut la Manchester United, care acum se află la doar trei puncte de podiumul Premier League. Rashford și Casemiro au fost în centrul atenției, la fel ca francezii Martial și Varane, dar Manchester cu siguranță ar fi înscris mai multe goluri fără Hennessey în poarta lui Forest.

Prima repriză

Manchester United a impresionat în prima repriză în fața modestei Nottingham Forest, dar două goluri în trei minute, marcate de Rashford și Martial, nu i-au tulburat pe oaspeți, care au fost aproape de a reveni în joc datorită lui Yates (min. 32) și Boly (gol anulat, min. 43).

Manchester United își reia parcursul în Premier League (PL), iar patronul Erik ten Hag vrea să "privească spre viitor", în timp ce clubul încearcă să lase în urmă fiascoul Cristiano Ronaldo și să obțină un loc în Liga Campionilor.

Calificarea în sferturile de finală ale Carabao Cup a fost cu siguranță un început bun al erei post-Ronaldo, o victorie cu 2-0 împotriva lui Burnley fiind suficientă pentru ca Diavolii Roșii să continue cursa pentru un prim trofeu din 2017 încoace!

Urmează acum un alt meci sub luminile de pe Old Trafford, cu Nottingham Forest ca vizitatori pentru prima dată din 1998 încoace, în timp ce United încearcă să extindă o serie de cinci victorii pe teren propriu în toate competițiile, dintre care patru au fost "la zero".

Confruntarea cu o adversară nou-promovată ar trebui să le dea încredere Diavolilor Roșii că pot extinde această serie, având în vedere că au pierdut doar una dintre ultimele 19 întâlniri cu echipe care au promovat din Championship (12-6-1).

Steve Cooper o aduce pe Forest la Manchester într-o stare de spirit optimistă, după ce a obținut o victorie cu 4-1 împotriva lui Blackburn în Carabao Cup, asigurându-le Pădurarilor prima lor apariție în sferturile de finală în această competiție în aproape 30 de ani!

Managerul Forest a considerat că există o "mulțime de lucruri pozitive" de luat din victoria categorică din cupă, într-un moment în care Forest încearcă să iasă din zona de retrogradare.

Acest lucru ar putea fi posibil cu o victorie aici, iar echipa nou-promovată a intrat încurajator în pauza de la mijlocul sezonului evitând înfrângerea în ultimele două meciuri (1-1-0), iar echipa continuă să se consolideze.

Totuși, șansele de a urca temporar în zona de siguranță cu o victorie aici par infime, deoarece Forest a câștigat doar două puncte în deplasare în acest sezon, marcând doar o singură dată și primind un număr impresionant de 19 goluri!

Jucători de urmăritMarcus Rashford a marcat mai mult decât dublul golurilor oricărui alt jucător al lui United sub ten Hag, iar Diavolii Roșii au câștigat în fiecare din ultimele 11 apariții ale sale în care a înscris.

El se va confrunta probabil cu colegul său de la academiea United, Jesse Lingard, care se confruntă pentru prima dată cu clubul său din copilărie, după ce a reușit un gol și o pasă de gol în succesul din cupă al lui Forest de la mijlocul săptămânii.

Statistică interesantă: Man Utd nu a reușit să înscrie un gol PL acasă în acest sezon în primul sau ultimul sfert de oră.