Man Utd - Fulham: Mitrovic riscă o suspendare de lungă durată în urma incidentelor

Antrenorul lui Fulham, Marco Silva, a fost și el acuzat de Federația Engleză de Fotbal.AFP
Atacantul lui Fulham, Aleksandar Mitrovic, riscă o interdicție de lungă durată după ce Federația Engleză de Fotbal a declarat că pedeapsa standard pentru eliminarea sa în timpul înfrângerii din sferturile de finală ale Cupei Angliei cu 3-1 în fața lui Manchester United ar fi "clar insuficientă".

Antrenorul lui Fulham, Marco Silva, a fost și el acuzat de Federația Engleză de Fotbal pentru cele întâmplate în meciul cu United.

În timpul celei de-a doua reprize a meciului de duminică, a izbucnit o confruntare după ce Willian de la Fulham a primit cartonașul roșu pentru că a atins mingea cu mâna în careu, în urma unei analize VAR.

În timpul celor câteva minute haotice, antrenorul Silva s-a adresat furios celui de-al patrulea oficial înainte de a primi cartonașul roșu.

Atacantul sârb Mitrovic a primit și el cartonașul roșu după ce s-a confruntat cu arbitrul Chris Kavanagh și l-a împins cu umărul.

"Se presupune că Marco Silva a folosit cuvinte jignitoare și/sau gesturi obscene și/sau comportamente abuzive și/sau jignitoare la adresa celui de-al patrulea oficial înainte de a fi eliminat și... după ce a fost eliminat", a precizat FA într-un comunicat.

"De asemenea, se susține că, aruncând o sticlă de apă în direcția arbitrului asistent, comportamentul său a fost nepotrivit".

FA a mai spus că acel comportament a lui Mitrovic după ce a fost eliminat a fost insultător și amenințător.

"Pedeapsa standard care s-ar fi aplicat altfel lui Aleksander Mitrovic este în mod clar insuficientă."

Organismul de conducere a adăugat că Fulham nu a reușit să se asigure că jucătorii săi nu-și vor ieși din fire și se vor comporta normal și încă nu a anunțat sancțiunile care vor fi aplicate.