Manchester City câștigă primul trofeu al sezonului în derby-ul cu United din Supercupa AnglieiProfimedia
Cele două rivale din Manchester au terminat indecis partida, 1-1 după 90 de minute. Victoria echipei lui Pep Guardiola a survenit în urma loviturilor de departajare.

Deschiderea de scor a avit loc abia în minutul 82, când Alejandro Garnacho a marcat pentru Manchester United după o incursiune  solitară prin centrul apărării lui Manchester City.

Bernardo Silva a restabilit egalitatea în minutul 89. Ambii marcatori au fost introduși pe teren în partea a doua.

Final dramatic la penalty-uri

La finalul celor 90 de minute regulamentare, tabela a arătat 1-1, astfel că s-a trecut la loviturile de departajare.

De Bruyne, Haaland, Savio, Ederson, Nunes, Dias și Akanji au punctat de la 11 metri pentru ”cetățeni”, în timp ce Fernandes, Dalot, Garnacho, Casemiro, McTominay și Martinez au înscris pentru ”Diavoli”.

Silva a ratat din tabăra lui City, iar Sancho și Evans nu au reușit să marcheze dintre jucătorii lui Erik ten Hag. Astfel, trofeul a mers către Manchester City.