Manchester United câștigă în zece oameni meciul cu Crystal Palace

Marcel Sabitzer a debutat la Manchester United
Marcel Sabitzer a debutat la Manchester UnitedAFP
Manchester United și-a prelungit seria de invincibilitate în Premier League pe teren propriu la nouă meciuri, grație victoriei cu 2-1 în fața lui Crystal Palace, un rezultat care a consolidat și locul lui United în primele patru locuri.

Manchester United - Crystal Palace 2-1

Marcus Rashford a obținut un penalty în prima repriză și apoi a marcat și el în partea a doua pentru a asigura victoria lui United, care a jucat în zece oameni după ce Casemiro a fost eliminat.

United a deschis scorul în minutul 7, după ce Bruno Fernandez a transformat un penalty acordat după consultarea VAR. Cu Palace luptându-se să creeze ocazii, Rashford a înscris al doilea gol în minutul 62 cu o finalizare simplă. Victoria lui Manchester a fost pusă în pericol după ce Casemiro a văzut cartonașul roșu în minutul 70, iar după doar șase minute Schlupp a marcat pentru oaspeți.

Crystal Palace s-a aruncat în atac în căutarea unui gol egalizator, însă Ten Hag i-a trimis pe teren pe Harry Maguire și Victor Lindelof pentru a-și întări defensiva.

Manchester United a urcat pe locul al treilea în clasament cu 42 de puncte, la opt în spatele liderului Arsenal și la trei în spatele celei de-a doua clasate, Manchester City. Palace se află pe locul 12, cu 24 de puncte.

Clasament Premier League
Clasament Premier LeagueFlashscore

Reamintim că sâmbătă au avut loc două mari surprize în Premier League. Liderul Arsenal a pierdut la Everton, iar Liverpool a fost învinsă fără drept de apel de Wolves (3-0)