Marea americană Ledecky câștigă un aur olimpic istoric la 1500 m liber

Katie Ledecky din SUA sărbătorește după ce a câștigat finala probei feminine de 1500 m liber AFP
Katie Ledecky a obținut miercuri o victorie categorică în proba feminină de 1500 m liber, apărându-și cu succes titlul olimpic și adăugând o a opta medalie de aur la colecția sa strălucitoare.

Marea americană a fost de neatins, ajungând la soire în 15:30.02, un record olimpic, și cu mai mult de 10 secunde în fața franțuzoaicei Anastasiia Kirpichnikova, clasată pe locul al doilea. Isabel Gose din Germania a câștigat bronzul.

Ledecky a pornit în forță și a avut un avans de o lungime de corp după 100 m, avansul ei crescând la cinci secunde la jumătatea distanței.

Nu a cedat niciodată, avantajul ei continuând să crească, consolidându-și reputația de cea mai bună înotătoare de distanță pe care a văzut-o sportul.

Rezultatul nu a fost niciodată pus la îndoială, sportiva în vârstă de 27 de ani stabilind ultimele șase recorduri mondiale și deținând acum cei mai rapizi 20 de timpi înotați vreodată.

Aceasta a fost a opta medalie olimpică de aur și a 12-a medalie în total, după ce a adăugat un bronz la 400 m liber, în spatele australiencei Ariarne Titmus.

Ledecky va înota și proba de 800 m la Paris, iar Titmus va încerca să o împiedice să câștige al patrulea titlu consecutiv.