Marele regret al lui Pioli după eliminarea din Cupa Italiei

Marele regret al lui Pioli după eliminarea din Cupa ItalieiAFP
AC Milan a fost eliminată surprinzător de Torino în optimile de finală ale Cupei Italiei, deși au evoluat din minutul 70 cu un om în plus pe teren. Unicul gol al partidei a fost marcat de francezul Michel Adopo în minutul 114, în urma unui contraatac.

Este al doilea eșec consecutiv pentru ”diavoli” în decurs de câteva zile, după ce duminică au terminat la egalitate 2-2 meciul de pe teren propriu cu AS Roma, deși aveau 2-0 cu trei minute înainte de final.

Stefano Pioli, antrenorul ”rossonerilor” nu-și ascunde dezamăgirea față de rezultatul înregistrat aseară și de lipsa de organizare a echipei sale în momentul în care a avut superioritate numerică.

"Am jucat agresiv și hotărâți împotriva unei echipe dificile, dar nu am avut inspirația necesară pentru a profita la maximum de avantajul omului în plus. Ne-am pripit, încercând să scoatem șuturi și centrări în loc să deschidem apărarea. Este o mare dezamăgire, nu se poate nega, am vrut să trecem.

”Am permis o singură ocazie celor de la Toro în primele 90 de minute. Am făcut schimbări pentru a adăuga diferite opțiuni de atac, dar, așa cum am spus, ne-a lipsit calmul. Ar fi trebuit să profităm la maxim de situație, dar în schimb am primit gol pe contraatac. Nu am mișcat mingea suficient de repede pe parcursul celor 90 de minute, apoi ne-a lipsit precizia în pase, din nou pentru că ne-am pripit.

”Regretele sunt după cartonașul roșu, pentru că am avut foarte multe șuturi și puteam să punem jucători în poziții mai bune", a declarat Pioli pentru Sport Mediaset.

Ultimul meci pierdut de milanezi în acest sezon a fost tot împotriva torinezilor, în octombrie, pe Stadio Olimpico Grande Torino într-un meci de Serie A încheiat cu scorul de 2-1.

În ciuda eliminării din Cupă, Milan ocupă locul trei în Serie A, la șapte puncte de liderul Napoli și este calificată în optimile de finală ale Ligii Campionilor, unde o va întîlni pe Tottenham. Pe 18 ianuarie, jucătorii lui Pioli vor juca cu Inter în Supercupa Italiei.