Medvedev defilează la Australian Open cu o nouă victorie convingătoare

Medvedev s-a impus în trei seturi în fața australianului John Millman
Medvedev s-a impus în trei seturi în fața australianului John MillmanAFP
Un Daniil Medvedev de nestăpânit a trecut peste atitudinea ostilă a fanilor locali și l-a învins pe veteranul australian John Millman, făcând un alt pas către a treia finală consecutivă la Australian Open.

Al șaptelea favorit, care a pierdut în 2021 la Melbourne Park în fața lui Novak Djokovic și apoi împotriva lui Rafael Nadal anul trecut, a trecut cu 7-5, 6-2, 6-2 pe Margaret Court Arena de australianul beneficiar al unui wildcard.

Medvedev se află pe aceeași parte de tablou cu Nadal și urma să îl întâlnească în optimi.

Însă, după înfrângerea suferită miercuri de spaniol în fața lui Mackenzie McDonald, i s-a netezit calea spre o a treia finală consecutivă.

"A fost un meci grozav. Nici măcar scorul din seturile doi și trei nu reflectă tot ceea ce s-a întâmplat pe teren", a declarat rusul.

"A reușit să îmi ia serviciul de trei ori în primul set, ceea ce nu se întâmplă foarte des. Sunt puțin dezamăgit de mine, dar a făcut un meci extraordinar".

Rusul a cedat doar trei game-uri în fața lui Marcos Giron în primul tur, dar a întâmpinat inițial o rezistență mult mai dură din partea lui Millman, cu multe schimburi lungi.

Cei doi au mers cap la cap în primul set, ambii jucători luptându-se la serviciu, înainte ca numărul opt mondial să reușească un al patrulea break pentru a închide setul.

Medvedev a schimbat vitezele în setul al doilea și după ce Millman a trimis un rever în fileu pentru a-i oferi un avantaj de 2-1, a preluat controlul total al partidei.

"Din punct de vedere fizic, pentru amândoi a fost greu", a declarat Medvedev, care poate deveni al patrulea jucător din era Open care ajunge în trei finale consecutive la Australian Open, după Djokovic, Mats Wilander și Ivan Lendl.

"Dar m-am simțit extraordinar", a conchis el.