Messi, încă o seară magică la Inter Miami. Argentinianul a marcat de două ori

Messi înscrie pentru Inter Miami
Messi înscrie pentru Inter MiamiProfimedia
Lionel Messi și-a dus încă o dată echipa spre victorie, ca de fiecare dată de când a venit în Florida. A marcat de două ori în partida Inter Miami - Orlando City 3-1, în Cupa Ligilor, competiție la care participă echipe nord-americane și din America centrală

Lionel Messi a ajuns la cinci goluri în trei apariții pentru Inter Miami, după ce a marcat de două ori în victoria cu 3-1 în fața lui Orlando City. Partida a avut loc în turul 32-imilor de finală ale Cupei Ligilor.

Robert Taylor a pătruns pe partea stângă și a trimis o minge perfectă în calea lui Messi, care a preluat pe piept și a înscris din voleu de la șase metri.

Dar Orlando a reacționat și a egalat zece minute mai târziu prin uruguayanul Cesar Araujo.

Un penalty iar apoi un nou gol marca Messi în minutul 72 au rezolvat partida în favoarea lui Inter Miami

De la venirea lui Messi, Inter Miami a legat trei victorii, în condițiile în care echipa din Florida nu câștigase în ultimele 11 meciuri de campionat înainte de sosirea argentinianului.

În urma acestui succes, Inter Miami s-a calificat în optimile de finală ale Cupei Ligilor, competiție la care participă cluburi din Major League Soccer (MLS) și Liga mexicană.

Messi a ajuns astfel la cinci goluri marcate în trei partide disputate în tricoul lui Inter Miami, de la sosirea sa în Statele Unite, toate în Leagues Cup.

Argentinianul este golgheterul acestei competiții, la egalitate cu compatriotul său German Berterame, jucătorul echipei mexicane CF Monterrey.

Legendarul jucător a debutat cu gol la Inter Miami, aducând victoria în partida cu mexicanii de la Cruz Azul (2-1), iar apoi a reușit o dublă împotriva formației Atlanta United (4-0), ambele în faza grupelor Leagues Cup.

Busquets a fost de asemenea pe teren în partida cu Orlando City, iar Jordi Alba și-a făcut debutul la Inter Miami în minutul 64.

Messi va face acum prima deplasare cu Inter pentru meciul de duminică cu FC Dallas, în Texas.