Mircea Croitoru, medaliat cu aur la Openul European de judo de la Varșovia

Mircea Croitoru, medaliat cu aur la Openul European de judo de la VarșoviaProfimedia
Sportivul român Mircea Croitoru a câștigat medalia de aur la cat. +100 kg, duminică, la Openul European de judo de la Varșovia, după ce l-a învins în finală pe slovacul Marius Fizel.

Croitoru a debutat în optimi, cu o victorie în fața germanului Daniel Udsilauri, în sferturi a dispus de muntenegreanul Anto Dubreta, în semifinale a câștigat în fața marocanului Mohammed Lahboub, pentru ca în finală să îl învingă pe Fizel.

Alex Creț s-a clasat pe locul 7 la cat. 90 kg. Românul l-a învins în primul tur pe croatul Josip Bulic, în optimi a trecut de kazahul Iermahan Anuarbekov, dar a pierdut în sferturi în fața ucraineanului Ivan Kutenkov, iar apoi și în recalificări, în fața austriacului Thomas Scharfetter, ulterior medaliat cu bronz.

La cat. 81 kg, Szilard Radvanszki l-a învins în primul tur pe turkmenul Şatlik Seitmuradov, iar în turul secund a cedat în fața polonezului Fabrycjusz Tarkowski.

Alexandra Mazilu a pierdut în optimile cat. +78 kg în fața croatei Tina Radic.

În clasamentul pe medalii, Franța a ocupat primul loc, cu 3 de aur, 3 de argint și 2 de bronz, urmată de China, 2-1-6, și Germania, 2-1-3. România, cu o medalie de aur, s-a clasat pe 10.

România a participat la turneu cu opt judoka, șase la masculin și doi la feminin.

La turneu s-au aliniat 429 judoka din 43 de țări, 248 la masculin și 181 la feminin.