Mondialul cluburilor a debutat cu o premieră în lumea arbitrajului: ”Este un moment istoric”

Ma Ning este primul arbitru care a explicat publicului decizia luată
Ma Ning este primul arbitru care a explicat publicului decizia luatăProfimedia
Formația egipteană Al Ahly s-a calificat fără emoții în sferturile de finală ale Campionatului Mondial al Cluburilor, după ce a învins-o cu 3-0 pe Auckland City, meciul marcând o premieră în istoria arbitrajului.

După golurile reușite de Hussein El Shahat (45+2), Mohamed Sherif (56) și Percy Tau (86), Al Ahly a mai avut șansa de a mai înscrie încă o dată în prelungiri.

În minutul 90+4, arbitrul chinez Ma Ning a dictat un penalty pentru formația egipteană, după un fault comis chiar la limita careului, însă după ce a revăzut faza pe monitorul aflat la marginea terenului, a revenit asupra deciziei.

Reluările au arătat că infracțiunea s-a produs de fapt în afara careului, astfel că penalty-ul s-a transformat în lovitură liberă și cartonaș roșu pentru fotbalistul lui Auckland City.

Imediat după ce a revenit asupra deciziei, arbitrul Ma Ning le-a explicat spectatorilor prin intermediul stației de amplificare care au fost motivele care l-au determinat să se răzgândească.

Momentul a fost marcat și pe site-ul FIFA, forul mondial descriind-o drept o decizie "istorică".

Forul care conduce fotbalul mondial testează această nouă practică pentru a oferi mai multă transperență în ceea ce privește deciziile arbitrilor.

Perioada de probă va fi de 12 luni, metoda urmând să fie testată și la alte competiții din acest an, inclusiv la Cupa Mondială de fotbal feminin.

În cazul în care se va dovedi a fi un succes, ea ar putea fi implementată și la nivelul altor competiții sau campionate.

Al Ahly s-a calificat în faza sferturilor de finală de la CM al Cluburilor, unde va întâlni Seattle Sounders. În aceeași fază se mai dispută meciul Wydad - Al Hilal.

Real Madrid și Flamengo vor intra în competiție din semifinale.