Mutu, după înfrângerea de pe Arena Națională: „Suntem mai puternici decât un scor”

Mutu, supărat după înfrângerea cu FCSB
Mutu, supărat după înfrângerea cu FCSBProfimedia
Antrenorul formației Rapid, Adrian Mutu, a declarat, după înfrângerea cu 3-1 suferită în partida cu FCSB, că echipa sa este mai puternică decât un scor și că va trece peste acest eÛec.

”A fost o seară ciudată, pentru că eu cred că ne-am bătut singuri. Mai ales în prima repriză, când am făcut cadou două goluri FCSB-ului. După aceea a fost greu să revenim, în prima repriză, pentru că băieții acuzau acele greșeli colective pe care le-am făcut, dar, per ansamblu, în repriza a doua a fost un meci echilibrat.

Am încercat să întoarcem rezultatul, chiar și în 10 oameni. În repriza a doua și în 10 oameni cred că ați văzut un plus pe faza de atac. Nu ne-a reușit în seara asta, ne recunoaștem învinși, suntem o echipă mai puternică decât un scor, mergem înainte, umili, așa cum am făcut-o tot timpul și învățăm din greșeli”, a declarat Mutu în conferința de presă de la finalul meciului.

Acesta consideră că parcursul bun al echipei sale a transformat-o în favorită în partida cu FCSB: ”Parcursul de până acum a făcut ca în seara asta să fim echipa favorită, dar un derby este un derby. FCSB s-a ridicat la nivelul meciului, a jucat bine, a și profitat de greșelile noastre.

Nu pot spune că a fost cel mai slab meci al nostru din acest campionat, au fost greșeli mari în prima repriză, au fost două greșeli care ne-au costat în această seară”, a mai spus fostul atacant al naționalei.

Adrian Mutu a criticat decizia conducerii FCSB de a stabili sectorul galeriei echipei Rapid la inelul 3 al Arenei Naționale, pentru a fi dezavantajați.

”Astea sunt lucruri care nu îmi plac, pe teren a fost un spectacol, echipele au muncit, au luptat. Am încercat să creăm un spectacol pentru suporterii noștri, dar să pui suporterii noștri la nivelul 3, unii într-o parte și alții într-o parte mi se par niște glumițe aiurea. Normal trebuiau să stea în spatele porții. Sunt niște găinării despre care nu are sens să vorbim, doar la noi le vedem, doar la noi se întâmplă asta”, a mai spus Mutu.

FCSB a învins cu scorul de 3-1 (2-0) formația FC Rapid, duminică seara, într-o partidă disputată pe Arena Națională din Capitală în cadrul etapei a 17-a a Superligii.