Nadia Comăneci redeschide subiectul medaliilor de la Olimpiadă: ”Toate trei merită bronzul la sol”

Ana Bărbosu cu medalia de bronz la sol
Ana Bărbosu cu medalia de bronz la solProfimedia
Fosta mare gimnastă Nadia Comăneci a afirmat, joi, la sediul COSR, că speră ca Tribunalul Suprem Elvețian să găsească o soluție astfel încât toate cele trei sportive care îşi dispută locul trei la sol la Jocurile Olimpice de la Paris, româncele Ana Maria Bărbosu şi Sabrina Maneca-Voinea, dar şi americanca Jordan Chiles, să primească câte o medalie de bronz.

Pe 5 august, în finala la sol de la Olimpiada de la Paris 2024, Ana Bărbosu a fost pentru câteva zeci de secunde medaliată cu bronz, însă americanca Jordan Chiles a depus contestație şi i s-a mărit nota, de la 13,666 la 13,766, astfel că a depășit-o pe româncă în  clasament și a terminat pe poziția a treia.

Sabrina Maneca-Voinea a făcut şi ea contestație pentru nota primită (13,700), dar aceasta a fost respinsă.

Ana a făcut apoi contestație la TAS care i-a dat câștig de cauză, așa că medalia i-a fost în cele din urmă acordată:Ana Maria Bărbosu a încheiat pe 3, cu 13,700.

Sabrina Maneca-Voinea a ocupat locul 4, cu 13,700, iar americanca Jordan Chiles a terminat pe 5, cu 13,666.

”Nu pot să spun prea multe pentru că este un proces în derulare la Tribunalul suprem vizavi de Sabrina Voinea şi 'necălcatul' în finala de la sol. Nu ştim dacă încă americanii au depus sau probabil vor depune până la sfârşitul zilei de 13 septembrie. Sunt anumite erori făcute care au surprins pe toată lumea acolo la arbitraj. Noi suntem sportivi, însă şi lumea mai greşeşte”, a spus Nadia Comăneci

”Lucrurile s-au întâmplat într-un haos. Sper ca până la urmă se va găsi o soluție, astfel încât cele trei gimnaste să primească câte o medalie”, a declarat Comăneci prezentă la COSR cu ocazia Adunării Generale.

”Mă bucur că am putut să fiu alături de fete, să le motivez şi să le inspir la această ediție a Jocurilor Olimpice şi sper că rezultatele lor şi munca pe care au depus-o în aceşti ani să motiveze generațiile care vin. Eu încerc să fiu corectă vizavi de sport şi față de aceste fete care au lucrat foarte mult şi care trebuie să se înțeleagă că trebuie să fie respectate pentru munca pe care au făcut-o”, a mai spus fosta mare sportivă.

Gimnasta română Sabrina Maneca-Voinea a făcut și ea apel, la 26 august, la Tribunalul Suprem Elvețian împotriva deciziei Tribunalul de Arbitraj Sportiv de la Lausanne, care i-a acordat Anei Bărbosu medalia de bronz în finala de la sol, la Jocurile Olimpice de la Paris.

În cazul Sabrinei, însă, decizia TAS nu a fost una pozitivă.

România nu mai obținuse o medalie olimpică la gimnastică artistică din 2012 (Londra), când Sandra Izbaşa câştiga aurul la sărituri, Cătălina Ponor cucerea argintul la sol, iar echipa feminină a României lua bronz.

Echipa feminină de gimnastică a României a revenit după 12 ani la Jocurile Olimpice cu prilejul acestei ediții.

Gimnastele noastre s-au clasat pe locul 7 în finala pe echipe, Ana Maria Bărbosu pe 17, iar Amalia Ghigoarță pe 22 la individual compus, Sabrina Maneca-Voinea pe 8 la bârnă şi pe 4 la sol, iar Ana Bărbosu pe 3 la sol.