Naționala de fotbal feminin s-a impus în fața Ungariei în primul meci din 2023

Tricolorele au învins Ungaria cu 2-1
Tricolorele au învins Ungaria cu 2-1Facebook.com / Nationala Romaniei de Fotbal Feminin
Tricolorele au câștigat cu 2-1 amicalul împotriva Ungariei, disputat în cantonamentul de pregătire din Cipru.

Statistici România - Ungaria 2-1

Tricolorele au început bine noul an. În cantonamentul de pregătire din Cipru, care se desfășoară în perioada 13-23 februarie, România a învins Ungaria cu scorul de 2-1.

Deși au fost conduse încă din minutul 16 după reușita unguroaicei Szabo, tricolorele au revenit extrem de repede în joc.

Olivia Oprea a marcat golul partidei, jucătoarea care evoluează în Spania pentru Alhama reușind să înscrie din propria jumătate de teren.

La 5 minute de la începutul reprizei secunde, Stefanie Vătafu, care evoluează pe postul de mijlocaș la Anderlecht, a înscris golul care a adus României prima victorie din 2023.

În cadrul cantonamentului din Cipru, tricolorele se vor duela în următoarele meciuri cu naționala Croației (19 februarie) și cu cea a Finlandei (22 februarie).