Nations League Tracker: Ploaie de goluri în Olanda - Germania / Victorii pentru Anglia și Cehia

Rezultatele serii în Nations League
Rezultatele serii în Nations LeagueČTK / DPA / Federico Gambarini
Flashscore îți prezintă principalele evenimente și rezultate din UEFA Nations League.

Urmărește aici toată acțiunea din Liga Națiunilor

Olanda - Germania 2-2

Duelul de pe Johan Cruijff Arena din Amsterdam a început cu scorul de 1-0 pentru olandezi. Încă din minutul 2, Tijjani Reijnders a deblocat tabela, mijlocașul lui AC Milan învingându-l pe ter Stegen în duel 1 la 1, după o pasă bună venită de la Gravenberch.

După mari ocazii irosite de fotbaliștii batavi, nemții au restabilit egalitatea în minutul 38 prin Deniz Undav, atacantul lui Stuttgart fiind bine poziționat în careu după ce inițial portarul Verbruggen a respins în față șutul expediat de Florian Wirtz.

La ultimul atac al nemților din prima repriză, căpitanul Joshua Kimmich a reușit să își ducă echipa în avantaj la cabine.

În actul secund, olandezii lui Koeman au restabilit egalitatea prin Dumfries (min 51), fundașul lui Inter stabilind totodată și scorul final al unui duel intens ca întotdeauna între Olanda și Germania.

Echipele de start
Echipele de startFlashscore

Anglia - Finlanda 2-0

La jumătatea primei părți, englezii au avut un gol anulat înscris de Harry Kane. Reluările au arătat faptul că atacantul se afla în poziție afară din joc în momentul în care a primit mingea de la Saka.

Deschiderea de scor avea să vină abia în actul secund, în minutul 57, prin Harry Kane.

La meciul cu numărul 100 în naționala Angliei, Kane a decis soarta partidei după ce a făcut dubla în minutul 76. Atacantul a ajuns la o bornă de 68 de goluri.

Naționala lui Lee Carsley acumulează așadar maximum de puncte după primele 2 etape în Grupa a II-a din Liga B.

Cehia - Ucraina 3-2

A fost un duel spectaculos pe Fortuna Arena din Praga.

Deschiderea de scor a venit aproape de jumătatea primei părți și a fost semnată de Sulc, după un assist venit de la Cerny.

Cu aproximativ 8 minute înainte de pauză, Ucraina a restabilit egalitatea prin Vanat.

Pavel Sulc a făcut dubla în prelungirile primei reprize, cehii intrând la cabine cu avantaj.

Partida a fost una animată în ultimele 10 minute de joc, când ambele formații au reușit să puncteze din nou. Mai întâi, Soucek (min 80) a transformat din penalty, pentru ca Sudakov să înscrie pentru Ucraina 4 minute mai târziu.

În celelalte partide ale serii, Georgia și Malta s-au impus la limită cu Albania, respectiv Andorra, Grecia câștigă cu 2-0 în Irlanda, Macedonia de Nord reușește să puncteze de 2 ori în fața Armeniei, deși gazdele au evoluat o repriză în 10 oameni, în vreme ce Ungaria - Bosnia & Herțegovina s-a încheiat cu remiză albă.

Rezultatele înregistrate în etapa a 2-a din Nations League
Rezultatele înregistrate în etapa a 2-a din Nations LeagueFlashscore

16:20 - OLANDA - GERMANIA - Atacantul german Niclas Fullkrug va rata meciul de marți seara contra Olandei, de la Amsterdam, din Liga Națiunilor, din cauza unei accidentări la tendonul lui Ahile, a informat Federația germană de fotbal (DFB).

Franța - Belgia 2-0

Francezii și-au luat revanșa în fața propriilor suporteri după înfrângerea suferită în fața Italiei (1-3). Kolo Muani a deschis scorul în minutul 30, iar Dembele a majorat avantajul în repriza secundă, asigurând Franței primele puncte din Nations League.

După primele două meciuri, Franța și Belgia sunt la egalitate de puncte, în timp ce Italia este lider cu șase puncte.

Israel - Italia 1-2

Italienii au confirmat victoria din Franța cu un succes obținut la Budapesta, împotriva Israelului. Frattesi a marcat golul serii, deviind mingea în poartă cu pieptul, de la circa opt metri. Atacantul lui Fiorentina, Moise Kean, a dus scorul la 0-2 în repriza secundă. Israelienii au redus din diferență în minutul 90, însă fără să pună în pericol victoria italienilor, care sunt lideri în grupă.

Clasament
ClasamentFlashscore

22:32 - Israel - Italia - Frattesi a deschis scorul în minutul 38, plasând mingea cu pieptul pe colțul lung.

22:15 - Franța - Belgia - Francezii deschid scorul după jumătate de oră, prin Kolo Muani.

21:52 - Muntenegru - Țara Galilor - Ce start de meci în Muntenegru. Țara Galilor a deschis scorul în secunda 37 și apoi și-a majoritat avantajul după două minute.

21:30 - Echipele de start la meciul zilei, dintre Franța și Belgia.

20:55 - Cipru - Kosovo 0-4

Kosovo a defilat în Cipru și și-a refăcut golaverajul după înfrângerea la scor din meciul cu România. Pentru kosovari, Muriqi (2), Rrahmani și Dellova.

Statistici meci
Statistici meciFlashscore

19:00 - Cipru - Kosovo este prima partidă a zilei și ne privește în mod direct, cele două fiind în grupa României. Cipru a învins în prima etapă pe terenul Lituaniei, astfel că poate cumula șase puncte după primele două partide, dacă invinge incomoda națională Kosovo.

Meciul zilei are loc în Franța, unde naționala cocoșului galic primește vizita Belgiei. După ce s-au impus în Franța, italienii se deplasează la Budapesta pentru meciul cu Israel.

Ochii suporterilor români vor fi însă ațintiți asupra naționalei României, care caută a doua victorie sub conducerea lui Mircea Lucescu. În celălalt meci al grupei noastre, Cipru întâlnește Kosovo.

Programul zilei de luni în Liga Națiunilor

Program luni, 9 septembrie
Program luni, 9 septembrieFlashscore

Duminică 8 septembrie

23:43 - Portugalia, cu Ronaldo rezervă, s-a văzut condusă pe teren propriu de Scoția, după reușita lui McTominay, însă lusitanii au revenit după pauză și au reușit să egaleze prin Bruno Fernandes, pentru ca în minutul 88, Ronaldo să marcheze golul său cu numărul 901, pentru o victorie cu 2-1.

Spania a preluat conducerea rapid în Elveția prin Joselu (4), iar Fabian Ruiz a dublat avantajul înainte ca ibericii să rămână în inferioritate numerică după eliminarea lui Le Normand.

Golul lui Amdouni le-a dat ceva speranțe gazdelor, însă Ruiz (77) și Torres (80) au consfințit pe final o victorie la scor a campioanei europene.

În Croația, un gol splendid reușit din lovitură liberă de Modric, le-a adus gazdelor trei puncte în confruntarea cu Polonia, scor 1-0.

Rezultatele complete ale zilei

20:55 - Danemarca a acumulat șase puncte din șase după ce a reușit să învingă și Serbia, scor 2-0, în al doilea meci din Liga Națiunilor.

Bulgaria s-a impus la limită, 1-0, în fața Irlandei de Nord, iar Slovacia nu a avut mari emoții în compania Azerbaidjanului, 2-0.

În grupa D valorică, final dramatic în Gibraltar - Liechtenstein. Gazdele au crezut că au câștigat când au reușit să marcheze în minutul 90+7, dar oaspeții au reușit să restabilească egalitatea, 2-2, în minutul 90+14.

18:00 - Primul rezultat al zilei vine din Luxemburg, acolo unde țara gazdă a pierdut cu 1-0 meciul cu Belarus.

10:41 - Spania, Portugalia și Croația joacă a doua partidă din sesiunea din septembrie a grupelor Nations League. La portughezi, Cristiano Ronaldo vine cu moralul la cote uriașe după ce tocmai a marcat golul cu numărul 900 din carieră.

Programul serii în Nations League

Partide Nations League
Partide Nations LeagueFlashscore

Spania - Elveția

Spania întâlnește Elveția în deplasare și nu are amintiri plăcute legate de confruntarea cu această națională.

Elveția a triumfat ultima dată când i-a întâlnit pe spanioli, chiar în Nations League, în sezonul 2022/23.

Atunci, elvețienii au învins Spania cu 2-1 și au pus capăt seriei de opt meciuri fără înfrângere a spaniolilor.

Totuși, elvețienii nu au reușit să meargă mai departe, în timp ce La Roja a câștigat turneul!

H2H
H2HFlashscore

Portugalia - Scoția

Golul lui Cristiano Ronaldo în meciul cu Croația a fost cea de-a 900-a reușită a sa în cariera de senior pentru club sau țară - ultimele sale 13 apariții ca marcator pentru Portugalia s-au încheiat cu o victorie.

Dacă CR7 este un talisman al Portugaliei, scoțianul Billy Gilmour este exact opusul: ambele meciuri în care a marcat pentru Scoția - inclusiv împotriva Poloniei - s-au încheiat cu o înfrângere, în timp ce echipa sa a primit cel puțin trei goluri în fiecare.

Rezumatele meciurilor de sâmbătă

Sâmbătă, 7 septembrie

23:42 - Germania a demolat Ungaria în primul meci al celor două naționale din actuala ediție a Ligii Națiunilor. Nemții au condus la pauză prin golul lui Fullkrug (27), dar s-au dezlănțuit în a doua repriză, Musiala (58), Wirtz (66), Pavlovic (77) și Havertz (81) consfințind o înfrângere dură cu 5-0 pentru selecționata maghiară.

Șapte goluri s-au marcat la Eindhoven, în meciul dintre Olanda și Bosnia&Herțegovina, 5-2 pentru gazde.

Zirkzee a deschis scorul pentru batavi (13), dar Demirovic a restabilit egalitate (27) înainte ca Reijnders (45+2) să stabilească scorul pauzei.

Olandezii s-au desprind prin reușita lui Gakpo venită în minutul 56, dar bosniacii au replicat prin Dzeko (73) și au stabilit coordonatele unui final încins de partidă, în care gazdele au mai punctat de două ori prin Weghorst (88) și Simons (90+2).

20:57 - Anglia câștigă primul meci din noul sezon al Ligii Națiunilor. Englezii s-au impus cu 2-0 pe terenul Irlandei, golurile fiind semnate de Declan Rice și Jack Grealish. În alte partide, Georgia a spulberat Cehia cu 4-1, același rezultat înregistrându-se și în duelul Armenia - Letonia.

20:54 - Naționala Republicii Moldova a reușit să se impună cu 2-0 în fața selecționatei din Malta, goluri Caimacov și Nicolaescu.

19:50 - Caimacov (32) și Nicolaescu (45+4) au dus naționala Moldovei în avantaj în fața Maltei

19:31 - Jack Grealish face 2-0 pentru Anglia și se pare că Albionul are parte de o deplasare fără prea mari probleme la Dublin.

19:16 - Anglia a deschis scorul în Irlanda în minutul 12. Declan Rice este autorul golului.

18:00 - Primul meci al zilei s-a încheiat cu un rezultat de egalitate între Insulele Feroe și Macedonia de Nord, 1-1.

Programul zilei

Programul zileiFlashscore

Rezumatele tuturor meciurilor disputate vineri

Vineri, 6 septembrie

23:45 - Punct final în a doua zi a meciurilor din Liga Națiunilor. Surpriza serii vine de la Paris, unde Italia s-a impus cu 3-1 în fața Franței. Barcola a marcat cel mai rapid gol din istoria naționalei sale, dar Di Marco, Frattesi și Raspadori au întors rezultatul.

În cealaltă partidă a grupei, Belgia s-a impus fără prea mari emoții în fața Israelului, 3-1, într-o partidă care s-a disputat fără spectatori din motive de securitate.

Rezultate Liga Națiunilor
Rezultate Liga NațiunilorFlashscore

23:17 - Răsturnare totală de situație la Paris. După ce a încasat cel mai rapid gol din istoria Ligii Națiunilor (secunda 13), Italia a revenit și conduce acum cu 3-1, Raspadori majorând avantajul Squadrei Azzurra în minutul 74.

22:55 - Începuturi în forță de repriză pentru Belgia și Italia, care preiau conducerea în meciurile cu Israel și Franța

22:40 - Belgia și Israel sunt la egalitate la pauză, 1-1, într-un meci care se joacă fără spectatori din motive de securitate

22:16 - Italia restabilește egalitatea la Paris. Pentru Squadra Azzurra a marcat Federico Di Marco în minutul 30, din pasa decisivă a revenitului Sandro Tonali.

21:52 - Franța deschide scorul în fața Italiei după doar 13 secunde. Autor: Bradley Barcola, care reușește astfel cel mai rapid gol nu doar din istoria competiției, dar și din istoria naționalei franceze.

20:53 - Naționala Ciprului s-a impus la limită, 1-0, în Lituania și este, cel puțin temporar, lideră în grupa României. Singurul gol al partidei a fost marcat de Pittas în minutul 34.

18:53 - Norvegia a început cu stângul campania din Liga Națiunilor. Naționala nordică a obținut doar o remiză, 0-0, în Kazahstan, într-un meci în care golgheterul Erling Haaland a avut o prestație mai mult decât modestă.

De altfel, atacantul norvegian a primit cea mai mică notă dintre toți jucătorii, Flashscore acordându-i doar 6.6.

Notele jucătorilor
Notele jucătorilorFlashscore

A doua zi din programul Ligii Națiunilor propune unul dintre cele mai interesante dueluri ale rundei: Franța - Italia. În celălalt duel al grupei a doua din Liga A, Belgia va întâlni Israelul. Ambele meciuri vor începe la ora 21.45.

În Liga B sunt programate patru partide: Kazahstan - Norvegia (17:00), Islanda - Muntenegru, Slovenia - Austria și Țara Galilor - Turcia (toate de la 21:45).

În fine, în Liga C, pe lângă meciul României din Kosovo va avea loc și duelul Lituania - Cipru (19:00).

Joi, 5 septembrie

În prima partidă care a început de la ora 19:00, Suedia s-a impus în deplasare după un duel destul de greu în Azerbaijan, scor 1-3

Serbia - Spania 0-0

Luka Jovic a ratat o șansă imensă pentru sârbi în minutul 33. Deși a rămas singur cu Unai Simon, atacantul nu a nimerit cadrul porții.

S-a încheiat cu remiză albă la Belgrad pentru deținătoarea trofeului Euro 2024.

Portugalia - Croația 2-1

Înainte de fluierul de start, fanii portughezi prezenți pe da Luz au afișat în tribune un banner în semn de respect pentru veteranul Pepe (41 de ani), stoperul care s-a retras din activitate în această vară, după Euro 2024.

După un start energic pe Estádio da Luz, Diogo Dalot, stoperul lui United, a deschis scorul pentru lusitani din pasa lui Bruno Fernandes.

În minutul 33, Cristiano Ronaldo a scris din nou istorie, atacantul în vârstă de 39 de ani reușind să marcheze golul cu numărul 900 în carieră. Vârful devine așadar primul fotbalist care atinge această bornă.

Cu 5 minute înainte de pauză, defensiva Portugaliei a fost surprinsă de un atac rapid al croaților. O centrare expediată de Kramaric l-a găsit în careu pe Sosa, execuția stoperului lateral, cu ajutorul unei devieri nefericite a lui Diogo Dalot, a făcut ca trupa lui Dalic să reducă din diferență.

Scoția - Polonia 2-3

Scorul a fost deschis rapid și în partida de la Glasgow, acolo unde Sebastian Szymanski i-a dus în avantaj pe polonezi cu o execuție superbă de la mare distanță.

La jumătea primei reprize, VAR-ul a anulat golul egalizator înscris de Scott McTominay, pe motiv că mijlocașul scoțian a atins balonul cu mâna înainte de a puncta.

Nu a fost cu noroc pentru scoțieni nici în finalul primei părți, Lewandowski punctând din penalty pentru 0-2 chiar înainte de intrarea la cabine.

În actul secund, scoțienii au redus din diferență prin Billy Gilmour.

A fost o repriză care a aparținut în totalitate elevilor lui Clarke, Scott McTominay, noul jucător al lui Napoli, reușind până la urmă să își treacă numele pe lista marcatorilor și să aducă egalarea în minutul 77.

S-a crezut că acesta va fi scorul final, însă în prelungiri Zalewski a obținut o nouă lovitură de pedeapsă pentru Polonia, tânărul fotbalist al Romei reușind să aducă victoria cu ceva emoții pentru trupa lui Probierz, deși scoțienii au arătat un joc bun în repriza secundă.

Danemarca - Elveția 2-0

Danezii au reușind să intre la conducere la Copenhaga abia în finalul partidei, în ciuda faptului că din minutul 50 elvețienii au evoluat în 10 oameni după eliminarea lui Elvedi.

Patrick Dorgu, tânărul fundaș de numai 19 ani legitimat la Lecce, a fost eroul danezilor, puștiul reușind să înscrie la mai puțin de 60 de secunde după ce a fost introdus în teren.

Avea să se termine și mai rău pentru Elveția, după ce Xhaka a fost și el eliminat în minutul 87. Gazdele au profitat de problemele instalate în tabăra lui Murat Yakin și au punctat din nou în prelungiri, prin Pierre-Emile Hojbjerg.

În celalalte partide ale serii, Slovacia s-a impus cu 0-1 în Estonia, Belarus și Bulgaria au încheiat cu remiză albă, Irlanda de Nord a învins Luxemburg cu 2-0, în vreme ce San Marino a trecut de Liechtenstein în ”duelul codașelor lumii”, scor 1-0.