NBA: Final dramatic în Utah; Boston Celtics se impune categoric în Phoenix

Debutantul Simone Fontecchio a reușit un slam-dunk în ultima secundă a meciului cu Golden StateAFP
Debutantul Simone Fontecchio a reușit un slam-dunk în ultima secundă, imediat după ce Malik Beasley a reușit o aruncare de 3 puncte, iar Utah Jazz a marcat cinci puncte în ultimele 7,8 secunde pentru a obține o victorie neașteptată, 124-123 în fața lui Golden State Warriors, miercuri, în Salt Lake City.

Jordan Poole a fost cel mai bun marcator de pe teren cu 36 de puncte într-un meci în care ambele echipe au fost lipsite de jucători cheie.

Poole a înscris doar una din cele două aruncări libere de care a beneficiat cu 13,3 secunde înainte de final pentru a le oferi celor de la Warriors un avantaj aparent sigur de patru puncte, după ce echipa din San Francisco a fost condusă cu 11 puncte la începutul sfertului patru.

Jazz a reușit, însă, un final nebun de partidă.

Mai întâi a fost coșul de 3 puncte realizat de Beasley cu 7,8 secunde înainte de final. Nickeil Alexander-Walker a dat apoi viață celor de la Jazz cu 4,3 secunde rămase, furând mingea de la Poole într-un moment frenetic.

Mingea a fost pasată către Beasley, care l-a lansat apoi pe Fontecchio către coșul câștigător cu 1,4 secunde înainte de final.

SUNS - CELTICS 98-125

Boston a arătat ca cea mai bună echipă din NBA în partida pe care a dominant-o în Phoenix. Cinci jucători au terminat partida în două cifre pentru Celtics, care a avut un avans de 45 de puncte cu 5:30 rămase din sfertul al treilea.

Jaylen Brown și Jayson Tatum, de la Boston, au marcat fiecare câte 25 de puncte. Celtics a ajuns la un record 10-3 în deplasare și a îmbunătățit la 7-0 seria împotriva echipelor din Conferința de Vest.

Rezerva Josh Okogie a condus Suns cu 28 de puncte, iar Devin Booker a marcat 17 puncte. Chris Paul a revenit pe teren după ce a lipsit 14 meciuri din cauza unei accidentări la călcâi și a terminat cu patru puncte, patru pase decisive și patru recuperări în 24 de minute.

GRIZZLIES - THUNDER 123-102

Ja Morant a reușit 26 de puncte, 13 recuperări și 11 pase decisive și a dus Memphis către o victorie facilă în fața echipei vizitatoare Oklahoma City, a patra consecutivă și a șasea în ultimele șapte meciuri ale celor de la Grizzlies.

Morant și-a asumat rolul de lider în al treilea sfert după ce Oklahoma City a redus avantajul lui Memphis la 75-73 cu 5:37 rămase.

El a marcat șapte puncte consecutive, într-o varietate de moduri. A ajuns la linia de aruncări libere, a marcat un coș de 3 puncte și a reușit o pătrundere până în preajma panoului advers, ducându-i pe Grizzlies la un avantaj la nouă puncte, cel mai mare al meciului de până în acel moment.

Morant a reușit tripla-dublă cu o intercepție și o pasă către Brandon Clarke pentru un dunk cu puțin peste trei minute înainte de final. Triple-double-ul a fost al doilea al sezonului și al șaselea al carierei lui Morant, stabilind un record pentru Grizzlies de când franciza s-a mutat în Memphis.