Neymar, vedeta serii în meciul Lorient-PSG

Neymar, vedeta serii în meciul Lorient-PSGProfimedia
Neymar a fost în formă în această seară. Brazilianul a reușit să marcheze și să ofere și o pasă decisivă în meciul câștigat de Paris Saint-Germain pe terenul formației FC Lorient (scor 2-1), confirmând forma bună pe care o traversează înaintea startului Cupei Mondiale.

Neymar a deschis scorul în minutul 11 al partidei din Bretania, ajungând astfel la 11 goluri marcate de la debutul actualei ediții a campionatului Franței.

Gazdele au egalat după revenirea de la vestiare, prin nigerianul Terem Moffi (53), însă PSG a marcat golul victoriei în finalul reprizei secunde, prin portughezul Danilo Pereira, în urma unei pase decisive a lui Neymar.

Paris Saint-Germain, liderul campionatului Franței, nu l-a utilizat în acest meci pe starul argentinian Lionel Messi, care a acuzat o problemă la tendonul lui Ahile, fiind menajat.

În urma acestui succes, PSG își păstrează avansul de cinci puncte față de ocupanta locului secund în clasament, RC Lens, învingătoare la rândul ei în deplasare, cu 2-1, în fața formației Angers.