Olandeza Sifan Hassan, medalie de aur în ultima probă atletică

Maratonul feminin de la Paris 2024
Maratonul feminin de la Paris 2024Profimedia
Atleta olandeza Sifan Hassan a câştigat proba feminină de maraton, duminică dimineața, în ultima zi a Jocurilor Olimpice de la Paris, în timp ce românca Delvine Relin Meringor s-a clasat pe locul 7.

Delvine Relin Meringor, una dintre cele două atlete kenyence care au primit cetețenie română, s-a clasat pe un onorant loc 7 în proba de maraton, la Jocurile Olimpice de la Paris, după o cursă entuziasmantă în care a reușit să rămână în plutonul fruntaș până aproape de final.

Meringor a  stabilit și un season best, cel mai bun timp al ei în acest an, cu 2 ore, 24 de minute și 56 de secunde.

A doua reprezentantă tricoloră cu  origini  kenyene, Joan Chelimo Melly, a abandonat cursa după 37 de minute.

Sifan Hassan a obținut victoria la maraton după un sprint pe ultima linie dreaptă, după o luptă cu atleta etiopiană Tigst Assefa, câştigând cursa cu un nou record olimpic, 2 h 22 min 55 sec.

Assefa, clasată la trei secunde în urma învingătoarei, a obținut argintul, în timp ce bronzul a fost cucerit de kenyana Hellen Obiri, sosită la 15 secunde.