Olise aduce un punct important pentru Crystal Palace în duelul cu United

Crystal Palace a egalat-o pe Manchester United în ultimul minut al confruntării
Crystal Palace a egalat-o pe Manchester United în ultimul minut al confruntăriiAFP
Manchester United a scos doar un punct pe terenul celor de la Crystal Palace în runda cu numărul 7 din Premier League. Deși au condus cu 1-0 încă din finalul primei reprize, diavolii s-au văzut egalați în ultimele minute de joc, grație unei lovituri libere executate magistral de Michael Olise.

Mai multe statistici Crystal Palace - Manchester United

Michael Olise a marcat un gol de senzație din lovitură liberă în minutul 91 și s-a opus astfel ca Manchester United să obțină cea de-a 10-a victorie consecutivă.

Astfel, Crystal Palace a devenit prima echipă care a reușit să salveze puncte din postura de învinsă în fața Diavolilor Roșii în acest sezon, într-o remiză foarte disputată, 1-1, pe Selhurst Park.

Într-o seară extrem de rece în capitală, prima repriză a nu a adus prea mult spectacol, ambii portari rămânând spectatori în mare parte a disputei.

Vizitatorii au fost aproape de a deschide scorul atunci când voleul lui Luke Shaw a trecut pe lângă poartă. Antony și debutantul Wout Weghorst au trecut și ei pe lângă gol, dar Vicente Guaita a fost rareori deranjat, deoarece apărarea a rezistat bine în fața sa.

Oamenii lui Erik ten Hag au fost etanși în apărare de la reluarea sezonului, singurul gol pe care îl primiseră fiind cel al lui Jack Grealish în derby-ul de la Manchester.

Crystal Palace a fost foarte aproape să producă o mare surpriză în finalul primei părți, când Odsonne Edouard a încercat să trimită o minge peste David De Gea, însă spaniolul a reușit o salvarea de clasă mondială.

Câteva momente mai târziu, United a trecut în avantaj, Christian Eriksen a pătruns pe partea și l-a găsit pe Bruno Fernandes chiar în interiorul suprafeței, permițându-i mijlocașului să finalizeze în forță cu un șut trimis la colțul lung.

Misiunea devenea aproape imposibilă pentru elevii lui Patrick Vieira. United a câștigat toate cele 10 meciuri din PL din acest sezon atunci când a marcat prima.

Un factor important care a contribuit la acest record a fost mereu impresionantul Casemiro, care și-a arătat încă o dată calitatea extraordinară, blocând atacurile lui Palace și controlând  jocul la mijlocul terenului.

Cu timpul scurs, gazdele au ridicat miza în căutarea egalării. De Gea a fost chemat din nou în acțiune, făcând o paradă fabuloasă pentru a respinge lovitura puternică de cap a lui Marc Guéhi.

Oamenii lui Ten Hag păreau să fi scăpat de valul Palace, înainte ca Olise să producă o mare surpriză cu o lovitură liberă executată magistral de la distanță care l-a învins pe De Gea.

Reușita vine ca un mare obstacol în calea lui United înainte de confruntarea cu Arsenal de duminică, pe care vor fi nevoiți să o parcurgă fără Casemiro, după ce brazilianul a primit al cincilea cartonaș galben al sezonului și va fi suspendat.

Omul meciului desemnat de Flashscore: Christian Eriksen (Manchester United)