Participarea României la Jocurile Olimpice de la Paris a luat sfârșit. Pe ce loc suntem în clasamentul pe medalii

Bucuria canotoarelor de la 8+1 după cucerirea aurului olimpic
Bucuria canotoarelor de la 8+1 după cucerirea aurului olimpicProfimedia
Proba de maraton feminin a fost ultima la care România a avut un reprezentant. Delvine Relin Meringor, românca cu origini kenyene s-a clasat  pe locul 7.

Sportivii români au cucerit nouă medalii, peste bilanțul de la Tokyo și peste obiectivul minim stabilit de Comitetul Olimpic și Sportiv Român, acela de cel puțin 6 medalii.

Prima medalie a fost una de aur prin înotătorul David Popovici, la 200 metri liber.

Aur au mai câștigat și canotorii Andrei Cornea şi Marian Enache la dublu vâsle masculin şi echipajul feminin de opt plus unu (Maria Magdalena Rusu, Roxana Anghel, Ancuţa Bodnar, Maria Lehaci, Adriana Adam, Amalia Bereş, Ioana Vrînceanu, Simona Radiş, Victoria Ştefania Petreanu).

David Popovici, aur la 200m
David Popovici, aur la 200mProfimedia

Argintul a fost adjudecat de Ancuţa Bodnar şi Simona Radiş la dublu vâsle feminin, Ioana Vrînceanu şi Roxana Anghel la dublu rame feminin, Gianina van Groningen şi Ionela Cozmiuc la dublu vâsle feminin - categorie uşoară, precum şi de halterofila Mihaela Cambei la cat. 49 kg.

Mihaela Cambei
Mihaela CambeiProfimedia

Medalii de bronz avem prin David Popovici la 100 metri liber şi gimnasta Ana Maria Bărbosu la sol, în urma deciziei TAS.

În clasamentul pe națiuni, România se află momentan pe locul 23, dar mai poate coborî până la finalul zilei.

Clasament medalii
Clasament medaliiFlashscore

Sportivii români care au obținut medalie la Jocurile Olimpice 2024 vor primi 140.000 de euro pentru aur, 100.000 pentru argint și 60.000 de euro pentru bronz.

Sunt premiile care s-au stabilit înaintea startului Olimpiadei. Aceste sume vor fi oferite de Comitetul Olimpic și Sportiv Român.