Patricia Țig, calificare dramatică în semifinalele turneului Țiriac Foundation Trophy

Patricia Țig
Patricia ȚigČTK / AP / Charles Krupa
Jucătoarea română de tenis Patricia Țig s-a calificat dramatic în semifinalele turneului Țiriac Foundation Trophy (WTA 125), dotat cu premii totale de 115.000 de dolari şi găzduit de Centrul Național de Tenis, vineri seara, după ce a învins-o pe olandeza Anouk Koevermans cu 6-1, 3-6, 7-5.

Țig (30 ani, 300 WTA) a câştigat după aproape trei ore de joc (2 ore și 48 min).

Românca a dominat primul set, pe care l-a câştigat cu scorul de 6-1. Țig a început bine şi setul secund, în care a avut 2-1 cu break, dar apoi jocul ei s-a rupt şi Koevermans (20 ani, 246 WTA) s-a impus cu 6-3.

Setul decisiv a fost unul dramatic, cu multe răsturnări de scor. Olandeza a început cu break, dar Țig a egalat, jocul fiind întrerupt la 1-1, 40-30 din cauza ploii. La reluarea meciului, Țig s-a desprins la 3-1, dar apoi a avut un recul şi a pierdut trei ghemuri consecutive (3-4). Românca nu a renunțat la luptă şi, printre picături, la propriu şi figurat, a restabilit egalitatea, 4-4. Fiecare şi-a făcut serviciul, iar în ultimul ghem, Țig a reuşit să fie calmă şi să profite de erorile adversarei, câştigând cu 7-5.

Țig a avut 2 aşi, iar Koevermans 4, românca a comis 7 duble greşeli, iar adversara 6.

Patricia Țig şi-a asigurat un cec de 5.300 de dolari şi 49 de puncte WTA.

Țig va juca în semifinale cu Kathinka von Deichmann (30 ani, 199 WTA), un duel care va fi în premieră.

Miriam Bulgaru a învins-o vineri pe rusoaica Alevtina Ibraghimova cu 6-2, 6-2 şi o va înfrunta în penultimul act pe Ekaterine Gorgodze (Georgia).