Pep Guardiola îl menajează pe Erling Haaland pentru debutul din Premier League. ”Nu ne permitem să-l pierdem”

Manchester City își începe apărarea titlului în Premier League pe 18 august
Manchester City își începe apărarea titlului în Premier League pe 18 augustReuters
Atacantul lui Manchester City, Erling Haaland (24 de ani), a acuzat un disconfort muscular, a declarat managerul Pep Guardiola după ce norvegianul a fost înlocuit la pauză pentru al doilea meci consecutiv din turneul pre-sezon din Statele Unite.

City a fost învinsă cu 4-1 la penalty-uri de Barcelona, după ce a remizat 2-2 în Florida, iar Haaland care fusese înlocuit la pauză și în înfrângerea 3-2 cu AC Milan la New York în weekend, a fost rapid scos de pe teren și acum.

"El nu s-a simțit bine ", a declarat Guardiola marți târziu. "(Este) deranjat, nu se simte confortabil.

"Nu merită riscul. Mai devreme sau mai târziu s-ar accidenta mai grav. Să-l pierdem timp de trei săptămâni, asta ar fi o problemă, deoarece 60-70% din echipă sunt în vacanță ".

Campionii Premier League City joacă cu câștigătorii Cupei FA Manchester United în Community Shield pe 10 august înainte de a începe apărarea titlului de campion cu o deplasare pe Stamford Bridge pentru confruntarea cu Chelsea pe 18 august.