Petrolul o învinge cu 2-0 pe U Cluj și o egalează la puncte pe FCSB

Petrolul ocupă locul 6 în campionat
Petrolul ocupă locul 6 în campionatFlashscore
În cadrul etapei 19 din Superliga României, Petrolul Ploiești s-a impus pe teren propriu în fața lui U Cluj, scor 2-1.

Seto a semnat prima ocazie a meciului pentru ploieșteni, atunci când șutul japonezului a trecut peste bara transversală.

După alte trei minute a venit și replica clujenilor, printr-un șut deviat al lui Haită. Portarul Leitner a reținut însă fără probleme la ocazia semnată de U Cluj.

Deschiderea de scor avea să vină chiar înainte de finalul primei părți, în minutul 45+3, în urma unui corner. Meijers a reluat în plasă centrarea lui Budescu și i-a dus pe ploieșteni cu avantaj la cabine.

Clujenii nu și-au creat prea multe ocazii nici în partea secundă. Tabela a fost închisă tot de Petrolul, din nou în minutele de prelungire din cea de-a doua parte.

Mai exact, în minutul 90+3, Cioiu a înscris după un cadou făcut de apărarea clujeană. Pasa defectuoasă a lui Ispas a fost interceptată de atacantul Petrolului, care a marcat astfel primul său gol pentru ”lupii galbeni”.

În urma rezultatului, Petrolul urcă pe poziția 6 în Superliga, la egalitate cu FCSB, cu 29 de puncte. FCSB este pe o treaptă superioară, profitând de avantajul rezultatului din meciul direct (0-2).

În următoarea etapă, Petrolul va întâlni Rapidul.

De partea cealaltă, U Cluj se clasează pe locul 13, cu 18 puncte.