Petrolul Ploiești a învins-o pe UTA (2-1) în Superligă

Petrolul ocupă locul șase în campionat, cu 26 de puncte
Petrolul ocupă locul șase în campionat, cu 26 de puncteProfimedia
Petrolul Ploiești a învins-o pe UTA Arad cu scorul de 2-1 (0-0), sâmbătă seara, pe teren propriu, într-un meci din etapa a 17-a a Superligii de fotbal.

Brazilianul Jair a deschis scorul pentru gazde, din penalty în minutul 52, după un henț comis de Andrei Chindriș la centrarea lui Christian Irobiso, apoi atacantul nigerian a majorat diferența 15 minute mai târziu. UTA a punctat prin nigerianul Philip Otele în minutul 76.

Petrolul a încheiat meciul în zece oameni, după ce Christian Irobiso a fost eliminat (90+5) pentru lovirea cu piciorul a lui Erjon Hoxhallari.

Petrolul a reușit a treia sa victorie consecutivă, după o serie de cinci înfrângeri.

UTA, la primul meci cu antrenorul Laszlo Balint pe banca tehnică în acest al doilea mandat, a ajuns la șapte meciuri consecutive fără victorie, un egal și șase eșecuri.

”Am suferit în multe momente, dar am arătat caracter și suntem bucuroși pentru cele 3 puncte. Clasamentul e conjunctural, obiectivul nostru e salvarea de la retrogradare, noi vrem să obținem maximum posibil din următorul joc. Orice rezultat pozitiv îți dă încredere”, a declarat antrenorul Petrolului, Nae Constantin, la finalul partidei.

Găzarii ocupă în prezent locul șase în Superliga, cu 26 de puncte, în timp ce UTA este penultima clasată (15) cu 16 puncte.