Petrolul Ploiești s-a impus în primul amical din Antalya

Petrolul Ploiești s-a impus cu 3-2 în fața azerilor de la Turan Tovuz.
Petrolul Ploiești s-a impus cu 3-2 în fața azerilor de la Turan Tovuz.Petrolul Ploiești
Petrolul s-a impus în primul test al anului, desfășurat luni, în Antalya, în compania formației azere de prim-eșalon PFC Turan Tovuz. ”Lupii” au câștigat cu scorul de 3-2 (2-1), golurile fiind înscrise de Gicu Grozav ('27, '42) și Bart Meijers ('52).

După patru zile cu câte două antrenamente, Petrolul a trecut cu bine de primul test de verificare, reușind să se impună în fața unei formații azere foarte solide din punct de vedere fizic.

Meciul n-a început foarte bine pentru elevii lui Nicolae Constantin, care s-au văzut conduși încă din minutul 6, când Nazim a reușit să îl învingă pe Vâlceanu după o cursă pe partea stângă și a finalizat cu un lob peste portarul petrolist.

”Lupii galbeni” au reacționat imediat și au preluat inițiativa, restabilind egalitatea în minutul 28 prin Grozav, care a înscris cu o lovitură de cap expediată din mijlocul careului, după o centrare venită, de pe dreapta, de la Dumitriu.

Tot Grozav și-a adus echipa în avantaj cu puține momente înainte de pauză, înscriind în minutul 42 după o pătrundere prin centrul defensivei adverse.

Desprinderea s-a produs la șapte minute după reluare, în urma unei faze fixe. Țicu a executat o lovitură liberă de pe stânga, iar Meijers, scăpat de marcajul advers, a trimis în plasă, cu capul, din marginea careului mic.

Scorul final avea să fie stabilit de azeri, Huseynov ('65) transformând o lovitură de pedeapsă.

Ultima parte a meciului a fost marcat de accidentările lui Huja și Tucaliuc. Primul s-a accidentat în faza care a precedat penaltiul, la un duel în tușă în urma căruia a acuzat o problemă la genunchi, iar Tucaliuc după ce a fost atacat tare de un adversar, alegându-se cu o lovitură la piciorul stâng.

Următorul test al stagiului din Turcia se va disputa miercuri, de la ora locală 15.00, în compania formației poloneze Lechia Gdansk.