CSM Oradea a învins campioana Germaniei, în grupele Ligii Campionilor la polo. Eșec pentru CSA Steaua

CSM Oradea a câștigat în deplasare
CSM Oradea a câștigat în deplasareCSM Oradea
CSM Oradea și CSA Steaua au debutat marți seara în grupele Ligii Campionilor la polo. Orădenii au jucat în deplasare în Germania, în timp ce steliștii au jucat pe teren propriu.

CSM Oradea a debutat cu o victorie în Grupa A a Ligii Campionilor la polo pe apă masculin, 11-10 (5-2, 2-1, 4-5, 0-2) cu echipa germană Waspo Hannover 1898, marți seara, în deplasare.

Orădenii, medaliați cu bronz în ediția trecută a Superligii Naționale, au început în forță, iar avantajul obținut în primul sfert (5-2) s-a dovedit a fi decisiv în cele din urmă.

CSM Oradea a condus tot meciul, dar pe final echipa gazdă s-a apropiat amenințător.

Pentru orădeni au înscris Ivan Gusarov (3 goluri), David Belenyesi (2), Filip Gardasevic (2), Flavius Nichita Ilisie (1), Levente Vancsik (1), Tommaso Stefan Insinna (1) şi Tiberiu Negrean (1).

Golurile gazdelor au fost reuşite de Antonio Buha (3), Lukas Kuppers (2), Denis Strelezkij (2), Marko Macan (1), Aleks Sekulic (1), Nikola Milardovic (1).

Înfrângere pentru CSA Steaua

CSA Steaua Bucureşti a fost învinsă de echipa sârbă VK Novi Belgrad cu scorul de 11-7 (3-3, 1-1, 2-2, 5-1), marți seara, în deplasare, în primul său meci din Grupa A a Ligii Campionilor la polo.

VK Novi Belgrad, care a învins-o pe Steaua şi în sezonul trecut (12-5 şi 19-7), s-a clasat pe locul al patrulea în ediția trecută.

Meciul de marți a fost echilibrat trei sferturi din timp, dar sârbii au făcut diferența în ultimul sfert.

Pentru campioana României au înscris Nebojsa Vuskovic (2 goluri), Vlad Georgescu (2), Silvian Colodrovschi (2) şi Tudor Fulea (1).

Golurile gazdelor au fost reuşite de Dimitrios Skoumpakis (4), Djordje Vucinic (4), Vasilije Martinovic (1), Milos Cuk (1), Nikola Lukic (1).

Pe 15 octombrie, în etapa a doua, se vor juca partidele Steaua - Waspo Hannover 1898 şi CSM Oradea - VK Novi Belgrad.