Popovici vs Chalmers, cea mai așteptată cursă de la Mondialele de înot în bazin scurt

David Popovici este campion mondial la 100 și 200m liber în bazin lung
David Popovici este campion mondial la 100 și 200m liber în bazin lungProfimedia
Miercuri 14 decembrie va intra în competiție la Mondialele de la Melbourne, David Popovici, la 100 m liber, seria sa fiind programată de la 03:23, ora României. Finala este programată joi de la ora 10.42.

Poate cea mai așteptată cursă a întregului campionat va fi cea în care deținătorul recordului mondial în bazin lung (David Popovici) îl va întâlni pe deținătorul recordului mondial în bazin scurt (Kyle Chalmers), acesta din urmă evoluând pe teren propriu.

2022 a fost anul senzațional în care românul David Popovici a spulberat toate clasamentele mondiale și europene și a doborât un record mondial vechi de 13 ani, terminând în 46,86sec cursa de 100m liber de la europenele de la Roma.

Popovici se va confrunta cu Chalmers, care pare revigorat și entuziasmat să înoate la un Campionat Mondial găzduit de țara sa natală, după ce a câștigat trei finale de 100 m liber la Cupa Mondială de înot FINA.

Poate că va fi nevoie de un nou record mondial pentru a câștiga această probă, însă David Popovici și-a temperat suporterii înainte de începerea competiției spunând că întrecerile în bazin scurt nu reprezintă punctul său forte și ca atare, nu se poate considera un favorit.

Robert Glință și Andrei Anghel, eliminați în serii

Sportivii români Robert Glință și Andrei Anghel nu au reușit să treacă de seriile probelor în care au evoluat, marți, în prima zi a Campionatelor Mondiale de înot în bazin scurt (25 metri) de la Melbourne (Australia).

Glință a fost cronometrat cu timpul de 52.65sec la 100 m spate, ceea ce a reprezentat al 28-lea timp din serii. Primii 16 s-au calificat în semifinale, ultimul timp care a permis accesul în faza următoarea a competiției fiind obținut de germanul Marek Ulrich - 50.92sec.

La 50 m fluture, Anghel a fost înregistrat cu al 49-lea timp din serii, 23.85sec. Ultimul timp care a asigurat prezența în semifinale a fost de 22.53sec.