Premier League Boxing Day: Fulham, Newcastle și Southampton câștigă fără emoții

Miguel Almiron a înscris la Leicester și a ajuns la 9 reușite în acest sezon
Miguel Almiron a înscris la Leicester și a ajuns la 9 reușite în acest sezonAFP
Luni, 26 decembrie, de la ora 17:00 au avut loc alte 4 partide din runda a 17-a din cadrul Premier League.

Crystal Palace - Fulham 0-3

Fulham și-a făcut viața ușoară în deplasarea de la Crystal Palace, acolo unde elevii lui Marco Silva au preluat conducerea din minutul 31, când mijlocașul jamaican Reid a reluat în plasă dintr-un assist semnat de Mitrovic.

La 3 minute distanță, Palace a rămas în 10 oameni după ce Mitchell a văzut direct cartonașul roșu pentru un fault dur.

La pauză, Fulham avea deja avantajul unui gol dar și al unui om în plus pe teren.

La scurt timp după reluarea jocului, lucrurile au continuat să arate la fel de rău pentru gazde. Fundașul Tomkins a văzut al doilea galben și a fost și el eliminat.

Fulham a continuat să atace și, cu 2 oameni în plus, au reușit să mai înscrie de încă două ori în partea secundă. Fundașul american Ream a dublat avantajul în minutul 71, iar golgheterul sârb Mitrovic a închis tabela în minutul 80.

Fulham ocupă locul 8 în Premier League, în timp ce Crystal Palace se clasează pe poziția 11.

Everton - Wolves 1-2

Bătălia din subsolul clasamentului Premier League s-a încheiat cu un scor favorabil pentru ”lupi”, aflați pe ultima poziție în Anglia înainte de startul acestui duel.

Everton a crezut că poate da lovitura pe teren propriu când a preluat conducerea încă din minutul 7 după reușita fundașului columbian Yerry Mina. Formația din Liverpool nu avea să aibă însă un deznodământ în favoarea sa.

La pauză, cele două formații au intrat la cabine la egalitate, scor 1-1, după ce portughezul Daniel Podence a reușit și el să înscrie în minutul 22, din pasa conaționalului Joao Moutinho.

Lupii aveau să obțină cele 3 puncte extrem de importante chiar în ultimul minut al jocului, când Rayan Ait Nouri a înscris pentru 2-1.

Victoria o duce pe Wolves pe locul 18 în Premier League (13 puncte), la distanță de doar un punct de învinsa Everton (14 puncte).

Leicester - Newcastle 0-3

Newcastle arată în continuare ca o echipă mare care se poate lupta chiar și pentru titlu în Premier League. Victoria obținută luni pe terenul lui Leicester îi duce pe locul 2 în acest moment. Este de menționat însă și faptul că City nu și-a disputat încă partida cu numărul 17 din campionat.

În primele 10 minute ale întâlnirii, Newcastle conducea deja cu 2-0, grație unui penalty obținut de Joelington în debutul partidei și transformat în minutul 3 de Wood.

Miguel Almiron, senzația ”coțofenelor”, a înscris și el în minutul 7 și a ajuns la 9 reușite în acest sezon.

Brazilianul Joelington a reluat perfect cu o lovitură de cap pentru 3-0, după o centrare din corner venită de la Trippier.

În partea secundă, Leicester a arătat un fotbal mai solid, însă nu a fost de ajuns pentru a repara greșelile comise din prima repriză. Elevii lui Brendan Rodgers sunt pe locul 13 în Premier League.

Southampton - Brighton 1-3

Mijlocașul Solomon March a fost fără dar și poate omul meciului pentru Brighton. Mai întâi, englezul i-a pasat decisiv lui Lallana pentru 1-0 în minutul 14, urmând ca 20 de minute mai târziu să îl facă pe Perraud să înscrie în propria poartă.

În debutul părții secunde, acelasi March a dus scorul la 3-0, iar lucrurile erau destul de clare pentru Brighton.

Southampton, care a ajuns pe ultimul loc în Premier League după acest eșec, a redus din diferență în minutul 73, prin Ward-Prowse, care inițial a ratat o lovitură de la 11 metri.