Manchester United, victorie chinuită pe Old Trafford, în fața celor de la West Ham

West Ham a ratat două mari ocazii în finalul partidei cu Manchester United
West Ham a ratat două mari ocazii în finalul partidei cu Manchester UnitedAFP
Manchester United s-a impus acasă, scor 1-0, în fața celor de la West Ham. „Diavolii roșii” au tremurat serios la finalul partidei, când oaspeții au ratat două mari ocazii.

În runda 14 din Premier League, Manchester United a reușit să se impună la limită în fața „ciocănarilor”.

Cristiano Ronaldo, titular 90 de minute după ce a fost reintrodus în lot

Starul portughez a fost în teren timp de 90 de minute. Ronaldo a revenit în echipa de start în urma conflictului pe care l-a avut cu antrenorul Erik Ten Hag, la finalul diputei cu Tottenham, încheiată cu scorul de 2-0 pentru diavolii roșii. Atacantul portughez a refuzat să intre în teren și a plecat mai devreme la vestiare, fapt ce l-a înfuriat pe antrenorul olandez al lui United.

Cu toate astea, forma aratată de Manchester United nu a fost una bună.

Harry Maguire și portarul De Gea, eroi în final de partidă

Unicul gol al partidei a fost marcat de atacantul Marcus Rashford, care l-a învins pe Areola cu o lovitură de cap din interiorul careului, după o centrare perfectă a danezului Eriksen. Reușita din prima repriză (minutul 38) i-a asigurat lui Manchester United cele 3 puncte.

Diavolii roșii au tremurat serios însă în finalul partidei. În minutele de prelungire, West Ham a ratat două mari ocazii prin Jarrod Bowen, al cărui șut din interiorul careului a fost blocat în ultimul moment de Harry Maguire, în timp ce portarul De Gea a avut o paradă de zile mari la execuția lui Declan Rice.

Manchester United rămâne pe locul 5 în clasament în urma victoriei, în timp ce West Ham ocupă locul 13 în Premier League.

West Ham, duel cu FCSB în Conference League

După partida din Premier League, West Ham va face deplasarea la București, acolo unde o întâlnește pe FCSB în ultimul meci din grupele Conference League. Ciocănarii au în acest moment 15 puncte în grupă, înregistrând numai victorii. FCSB este pe ultimul loc, cu 2 puncte.

FCSB - West Ham se joacă pe Național Arena, pe 3 noiembrie. Meciul va fi difuzat de Pro Arena de la ora 22:00.

Manchester United se va deplasa în Spania, acolo unde o va întâlni pe Real Sociedad în ultimul meci din grupele Europa League. În partida tur, spaniolii i-au învins pe diavoli cu 1-0, pe Old Trafford.