Premier League: Nottingham și Tottenham se impun în deplasare

Harry Kane a marcat la apariția 300 pentru Tottenham
Harry Kane a marcat la apariția 300 pentru TottenhamAFP
Nottingham Forest a câștigat cu 1-0 pe terenul colegei de suferință din subsolul clasamentului, Southampton, și a ieșit pentru prima oară în acest sezon din zona retrogradării. Spurs a câștigat la pas duelul cu Crystal Palace (4-0), iar Wolves s-a impus la limită pe terenul lui Aston Villa (1-0). Leeds și West Ham au terminat la egalitate un duel spectaculos (2-2).

Nottingham Forest a înregistrat prima victorie în deplasare a sezonului din Premier League, învingând-o cu 1-0 pe Southampton, ultima clasată, pe stadionul St Mary's.

Sfinții erau încă în căutarea primei lor victorii în ligă sub conducerea recent numitului manager Nathan Jones și încercau să pună capăt unei serii negre de cinci înfrângeri consecutive.

Gazdele au ratat o primă ocazie prin Ché Adams, care a irosit o pasă superbă a lui Kyle Walker-Peters trăgând pe lângă poartă.

În tabăra adversă, Nottingham Forest și-a propus să construiască pe baza remizei 1-1 pe teren propriu cu Chelsea din etapa trecută, în încercarea de a se îndepărta de zona retrogradării.

Oamenii lui Steve Cooper au fost aproape de a deschide scorul în minutul 12, când Brennan Johnson a lovit bara cu un șut din apropiere.

Nathan Jones a admis recent că echipa sa le "oferă prea ușor goluri adversarilor", iar tehnicianul a văzut cum Sfinții fac un alt "cadou" în minutul 27, când o greșeală a permis lui Forest să deschidă scorul prin Taiwo Awoniyi.

Sfinții au avut posesia, dar a fost una sterilă și nu au putut transforma superioritatea în goluri, terminând partida fără niciun șut pe poartă.

Southampton rămâne astfel pe ultimul loc al clasamentului și fără o victorie acasă în Premier League din august 2022 încoace.

Leeds - West Ham 2-2

West Ham United a pus capăt unei serii de cinci întâlniri fără victorie în Premier League, remizând 2-2 cu Leeds United, o echipă aflată în dificultate, într-o luptă palpitantă pe Elland Road.

A fost o primă repriză destul de liniștită, fără prea multe ocazii, iar oaspeții au amenințat doar pe alocuri careul advers, fără a-l deranja pe Illan Meslier.

În minutul 27, gazdele au preluat conducerea cu prima lor șut pe poartă, când după un un-doi inteligent între Crysencio Summerville și Wilfried Gnonto, acesta din urmă înainte l-a învins pe Łukasz Fabiański, marcând primul său gol pentru Leeds.

Echipa lui Jesse Marsch a forțat desprinderea, dar un penalty acordat după intervenția VAR a făcut ca scorul la pauză să fie egal.

Faultul comis de Pascal Struijk asupra lui Jarrod Bowen i-a oferit lui Lucas Paquetá șansa de a înscrie primul său gol la West Ham.

Leeds a pierdut trei meciuri din Premier League după ce a deschis scorul în acest sezon, iar la două minute de la reluare, o a patra astfel de înfrângere părea în cărți.

O pasă greșită a lui Brenden Aaronson i-a permis lui Gianluca Scamacca să tragă pe jos de la distanță și să îi ducă pe Ciocănari în avantaj.

Jack Harrison, introdus pe teren după pauză, a avut un impact imediat, pasându-i lui Rodrigo Moreno, care a marcat cea de-a 100-a sa apariție pentru Leeds, prin cel de-al 10-lea său gol în campionat.

Niciuna dintre cele două echipe nu părea mulțumită cu un punct, iar cu puțin peste 10 minute rămase de joc, Rodrigo nu a putut profita la maximum de o pasă filtrantă perfectă a lui Harrison.

Liam Cooper a avut șansa de a fura toate cele trei puncte, dar după ce a trimis cu capul în bară, căpitanul gazdelor a trimis peste din apropiere.

În ciuda faptului că au oprit o serie alarmantă de înfrângeri, Ciocănarii rămân angrenați în lupta pentru retrogradare, doar golaverajul menținându-i la suprafață, în timp ce Leeds se află pe locul 14, cu două puncte mai mult.

Aston Villa - Wolves 1-1

Aston Villa a revenit după ce a fost condusă cu un gol și a terminat la egalitate, 1-1 cu Wolverhampton Wanderers, în derby-ul Midlands, prelungind la șapte seria de meciuri directe fără victorie pe teren propriu în meciurile cu Wolves.

Podence a deschis scorul pentru oaspeți în minutul 12, iar Danny Ings a egalat în minutul 78.

Ambele formații au avut șanse de a obține toate cele trei puncte, dar până la urmă nimic nu a despărțit Villa și Wolves în ceea ce a fost o confruntare extrem de disputată.

Punctul obținut are un oarecare gust amar pentru echipa lui Julen Lopetegui, care a ratat șansa de a părăsi zona retrogradării.

Crystal Palace - Tottenham 0-4

Tottenham Hotspur a obținut prima victorie de la reluarea Premier League cu un triumf categoric, 4-0, în fața lui Crystal Palace, pe Selhurst Park.

Harry Kane a marcat de două ori în cinci minute în repriza secundă și s-a apropiat la două goluri de Jimmy Greaves pe lista celor mai buni marcatori din toate timpurile ai lui Spurs.

Cu vorbele antrenorului lor încă răsunându-le în urechi, jucătorii lui Tottenham și-au revenit după un start timid și au preluat conducerea pentru prima dată în 11 meciuri.

Kane a deschis scorul la a 300-a sa apariție în Premier League, după ce a fost găsit de Ivan Perišić cu o centrare plasată ideal.

Oamenii lui Patrick Vieira aveau un palmares bun în ceea ce privește revenirea pe tabelă, salvând 12 puncte în acest sezon după ce au fost conduși, un total depășit doar de Spurs.

Această sarcină a devenit mult mai dificilă, însă, atunci când starul lui Tottenham a dublat avantajul cu o reușită spectaculoasă.

Pe măsură ce Palace a forțat mai mult în ofensivă, Spurs a profitat pe contraatac de spațiile lăsate libere și a reușit să ducă diferența la patru goluri.

Matt Doherty și Son Heung-min au marcat golurile trei și patru ale lui Tottenham care s-a apropiat la două puncte de locul 4, deținut de Manchester United.