Principalele evenimente olimpice, joi 25 iulie: icoana rugby-ului, derby nordic și un start înșelător pentru femeile spaniole

Jennifer Hermos (10 ani) a cucerit într-adevăr aurul la finalul Cupei Mondiale, dar spaniolii au pierdut cu 0-4 în fața Japoniei în faza grupelor.Profimedia
Deși Jocurile Olimpice de la Paris vor fi deschise oficial abia vineri, 26 iulie, cu o zi înainte de startul oficial, vor avea loc deja lupte acerbe în mai multe săli de sport. Dublele medaliate cu aur din Fiji se vor confrunta cu Les Bleus. Fotbalistele spaniole vor înfrunta un adversar dificil din Japonia și va avea loc și prestigiosul derby nordic de handbal.

Rugby în șapte

Fiji - Franța (masculin)

15:30, Stade de France, Paris

Rugby-ul este foarte popular în Franța, dar sevens-ul nu a reușit încă să devină popular în țară, iar rezultatele nu au fost nici ele grozave. La Jocurile Olimpice de la Rio 2016, francezii au abandonat în sferturile de finală și nu au reușit să se califice pentru Tokyo. Așa că își construiesc o echipă specială pentru turneul olimpic, întărită de unul dintre cei mai importanți jucători ai naționalei cocoșului galic din rugby-ul clasic , Antoine Dupont. El a jucat deja rugby în șapte în testele de primăvară și a ratat din această cauză startul în prestigiosul turneu Six Nations.

Adversara echipei gazdă va fi însă Fiji, dublă campioană olimpică și deținătoare a titlului, care va fi condusă în luptă de Jerry Tuwai, dublu medaliat cu aur. Meciul ar putea decide calificarea directă în sferturile de finală....

Fotbal

Spania - Japonia (feminin)

17:00, Stadionul La Beaujoire, Nantes

Fotbalistele spaniole sunt campioanele mondiale în exercițiu, iar echipa lor olimpică este desigur întărită de campioanele Jenifer Hermosa și Alexia Putellas. Dar echipa condusă de antrenoarea Montse Tome nu va avea o intrare ușoară în turneu. Japonia, care a fost învinsă cu 4-0 în grupa preliminară a Campionatului Mondial de anul trecut, îi stă în cale.

Echipa japoneză de la Paris include șapte jucătoare din Premier League și două din Serie A italiană. În același timp, probabil că vor intra pe teren marcatoarele tuturor golurilor din meciul cu Spania de la ultimul Campionat Mondial, menționat mai sus, și anume Hinata Miyazawa de la Manchester United, Riko Ueki de la West Ham și experimentata Mina Tanaka, care a fost deja titulară la națională în 81 de partide.

Cum Spania nu a câștigat încă nicio medalie la Jocurile Olimpice de fotbal feminin, iar Japonia a obținut argintul în 2012 și a fost eliminată în semifinale patru ani mai târziu, va fi un meci între două echipe foarte ambițioase în meciul de deschidere al turneului.

Handbal

Norvegia - Suedia (feminin)

21:00, South Paris Arena 6, Paris

De patru ori la rând, handbalistele norvegiene s-au întors de la Jocurile Olimpice cu medalii, câștigând chiar aurul în 2008 și 2012. Și de această dată, ele se numără printre marile favorite ale turneului. Echipa, condusă de antrenorul islandez Thorir Hergeirsson, are în componență MVP-ul ultimului Campionat Mondial, Henny Reistad, și cea mai bună marcatoare de la Jocurile Olimpice de la Tokyo, Nora Mörk.

Dar rivala tradițională din Suedia nu va dori să dea pielea jos ieftin. În ultimii ani, el a revenit în topul mondial absolut, iar atât la ultimele Jocuri Olimpice de la Tokyo, cât și la Campionatele Mondiale de anul trecut, a terminat pe locul patru. Așadar, foamea de succes va fi uriașă pentru jucătoarele din Tre Kronor și se vor baza și pe membrele echipei All Stars de la ultimele Campionate Mondiale, Lynn Blohm și Nathalie Hagman.