Punct final la Olimpiadă. România, la cea mai bună performanță după Beijing 2008. Clasamentul pe medalii

Sportivii români au obținut 9 medalii pentru România la Paris
Sportivii români au obținut 9 medalii pentru România la ParisProfimedia
Jocurile Olimpice de la Paris s-au încheiat oficial pe data de 11 august (duminică), după 19 zile intense și pline de evenimente sportive.

Statele Unite au dominat clasamentul medaliilor la Jocurile Olimpice de la Paris. Echipa feminină de baschet a învins Franța în finală, cu un scor strâns de 67-66. Sportivii americani au încheiat la egalitate cu cei din China în ceea ce privește numărul de medalii de aur, fiecare obținând câte 40.

Clasamentul final pe medalii

Clasamentul final pe medalii la Jocurile Olimpice de la Paris 2024
Clasamentul final pe medalii la Jocurile Olimpice de la Paris 2024Flashscore

România încheie așadar pe locul 23, după ce în urmă cu 2 zile sportivii noștri ocupau poziția a 14-a în clasamentul pe medalii.

O performanță remarcabilă pentru tricolori, în contextul în care 2008 la Beijing România obținuse tot nouă medalii, însă patru au fost atunci de aur. La Olimpiada din China, sportivii noștri s-au clasat pe locul 17 în clasamentul final pe medalii.

Sportivii noștri au reușit la această ediție să depășească obiectivul setat de Comitetului Olimpic şi Sportiv Român (COSR), anume acela de a cuceri între 6 și 8 medalii.

Nouă medalii pentru România la JO 2024

Sportivii români au obținut nouă medalii la JO 2024: trei de aur, patru de argint şi două de bronz.

Aurul a fost câştigat de înotătorul David Popovici la 200 metri liber, canotorii Andrei Cornea şi Marian Enache la dublu vâsle masculin şi echipajul feminin de opt plus unu (Maria Magdalena Rusu, Roxana Anghel, Ancuţa Bodnar, Maria Lehaci, Adriana Adam, Amalia Bereş, Ioana Vrînceanu, Simona Radiş, Victoria Ştefania Petreanu).

Argintul a fost obţinut de Ancuţa Bodnar şi Simona Radiş la dublu vâsle feminin, Ioana Vrînceanu şi Roxana Anghel la dublu rame feminin, Gianina van Groningen şi Ionela Cozmiuc la dublu vâsle feminin - categorie uşoară, precum şi de halterofila Mihaela Cambei la cat. 49 kg.

Bronzul a fost cucerit de David Popovici la 100 metri liber şi de gimnasta Ana Maria Bărbosu la sol, după verdictul TAS.