Puștiul Alvaro o salvează pe Real într-un derby anost, animat pe final

Alvaro Rodriguez a marcat golul egalizator pentru Real Madrid
Alvaro Rodriguez a marcat golul egalizator pentru Real MadridOpta by StatsPerform/AFP
A fost egalitate de în cea de-a 232-a ediție a El Derbi Madrileño, Real Madrid reușind să smulgă pe final o remiză 1-1 împotriva rivalilor de la Atlético. Rezultatul favorizează Barcelona, care cu o victorie la Almeria poate ajunge la un avans de 10 puncte în fruntea La Liga (LL).

Doar trei șuturi pe poartă arăta statistica înspre finalul partidei de pe stadionul Bernabeu, Real fiind doar o umbră a echipei care a învins Liverpool cu 5-2 pe Anfield, la mijlocul acestei săptămâni, în timp ce Atletico a jucat în nota sa obișnuită, poate chiar cu un plus de deschidere față de stilul cu care ne-a obișnuit Diego Simeone.

Prima repriză a fost lipsită de mari ocazii, doar încercările lui Benzema și Carrasco reușind să mai scoată puțin din amorțire suporterii din tribune.

Partida s-a mai animat abia la mijlocul reprizei secunde, după ce Angel Correa a fost mai degrabă demon pentru Atletico și și-a lăsat echipa în zece după un cartonaș roșu văzut pentru un cot aplicat în pieptul lui Rudiger.

În mod cu totul neașteptat, oaspeții au fost cei care au deschis scorul, Gimenez reușind să scape din marcajul puștiului abia intrat pe teren Alvaro Rodriguez și să reia cu capul în poarta lui Courtois în urma unei centrări venite din fază fixă.

Rodriguez (18 ani) și-a luat revanșa cu cinci minute înainte de final, când a înscris tot cu capul după un corner executat de Kroos.

În urma acestui rezultat, Real Madrid rămâne pe locul al doilea în La Liga, cu 52 de puncte, în timp ce Atletico își păstrează locul patru, cu 42 de puncte.

FINAL

Statistică Real Madrid - Atletico
Statistică Real Madrid - AtleticoOpta by StatsPerform

Min 85 - GOOOL REAL! Alvaro Rodriguez reușește egalarea pentru ”galactici” în urma unui corner executat de Kroos

Min 78 - GOOOL ATLETICO! Lovitură de teatru pe Santiago Bernabeu. Gimenez deschide scorul pentru oaspeți în urma unei faze fixe.

Min 64 - Atletico rămâne în zece oameni. Angel Correa este eliminat după ce a lovit cu cotul un adversar

Min 63 - Trasor al lui Valverde de la mare distanță, dar din nou mingea nu nimerește spațiul porții

Min 61 - Șut plasat al lui Griezmann de la marginea careului, dar mingea trece puțin pe lângă poarta lui Courtois

Min 50 - Prima mare ocazie a lui Real. Vini Jr pătrunde în careu și centrează către Benzema, dar Gimenez intervine în ultima secundă și deviază mingea care îi venea perfect atacantului francez

Min 46 - Real Madrid a avut lovitura de începere a celei de-a doua reprize

PAUZĂ

Statistică prima repriză
Statistică prima reprizăOpta by StatsPerform

Min 45 +1 - Centralul fluieră finalul primei părți. Cele două echipe intră la cabine la egalitate.

Min 35 - Intrăm în ultimele 10 minute ale unei prime reprize echilibrate, fără prea multe ocazii nicio de o parte, nici de cealaltă.

Min 22 - Șut din unghi al lui Carrasco, dar Curtois respinge în lateral

Min 18 - Din nou șut Benzema din interiorul careului, dar și de această dată mingea trece departe de țintă

Min 11 - MIlitao centrează, dar Benzema reia defectuos din centrul careului advers