Qatar Data: Di Maria a finalizat o acțiune genială, iar Mbappe a readus Franța în jocProfimedia
Au trecut 28 de zile și ediția din acest an a CM a ajuns la apogeu. Argentina a întâlnit Franța într-o confruntare istorică. Fanii așteptau cu nerăbdare finala și ambele echipe erau sigure de victoria echipei favorite. Ambele națiuni își propuneau al treilea titlu mondial. Să analizăm finala prin prisma datelor.

În timp ce francezii și-au sărbătorit marile victorii în 1998 și 2018, titlurile Argentinei erau adânc înrădăcinate în trecut. Ultima oară când echipa în dungi albe și albastre din America de Sud a sărbătorit a fost în urmă cu 36 de ani.

De asemenea, fanii de pretutindeni aveau de gând să se bucure de un spectacol adevărat, deoarece cele mai mari vedete ale turneului - Lionel Messi și Kylian Mbappe - au fost puse față în față. Iar meciul a depășit toate așteptările posibile. S-a ajuns la loviturile de departajare, iar Messi, de șapte ori câștigător al Balonului de Aur, a ieșit învingător. Grație celor două goluri ale sale, Argentina a ridicat trofeul pentru a treia oară în istoria sa.

Qatar data 1812
Flashscore

Sud-americanii a controlat complet prima repriză. În minutul 21, Dembele l-a faultat pe Di Maria în suprafața de pedeapsă, iar penalty-ul ulterior a fost transformat de Lionel Messi. Maestrul argentinian a devenit astfel primul jucător din istoria Cupei Mondiale care a marcat în fiecare rundă a unui turneu. Mai mult, 13 minute mai târziu, Angel Di María, la cei 34 de ani ai săi, a marcat pentru a doua oară, după o frumoasă fază de joc.

Ca fapt divers, asta înseamnă că doi jucători cu vârsta de peste 34 de ani au marcat în finală. În ultimii 88 de ani, doar alți doi jucători care au avut 34 de ani sau mai mult au marcat într-o finală.

Franța s-a impus după pauză, iar Kylian Mbappe a jucat un rol important. El a transformat un penalty după un fault  în careu al lui Otamendi asupra lui Kolo Muani și doar 97 de secunde mai târziu a finalizat cu un șut din voleu. Francezul a devenit primul fotbalist care a marcat două goluri într-o finală de la brazilianul Ronaldo în 2002.

Meciul a intrat în prelungiri, unde Argentina a preluat din nou conducerea, Messi marcând al 13-lea său gol la o Cupă Mondială. Totuși, nici măcar acest lucru nu a fost suficient pentru Argentina, deoarece Mbappe a transformat o altă lovitură de pedeapsă, după o mână a lui Montiel în suprafața de pedeapsă.

Cu patru goluri, el a devenit cel mai bun marcator din toate timpurile în finalele Cupei Mondiale și a reușit primul hat-trick într-o finală de la cel al englezului Geoff Hurst în 1966, împotriva Germaniei. Astfel, titlul mondial va trebui să se decidă la penalty-uri. Messi și Mbappe nu au ezitat, dar alți doi francezi au făcut-o. Iar după penalty-ul reușit de Montiel, Argentina a sărbătorit un al treilea titlu istoric, învingând Franța cu 4-2 la loviturile de departajare.

Stats breakdown over 120 minutes
Stats breakdown over 120 minutesOpta by Stats Perform

Argentina a dominat la toți indicatorii statistici importanți, în principal datorită unei prime reprize gestionate excelent. Au avut de două ori mai multe șuturi la poartă și de două ori mai multe dintre ele au nimerit ținta. Superioritatea teritorială a învingătorilor a fost dovedită și de numărul mai mare de pase reușite. Francezii au făcut cu 114 pase mai puține în acest meci.

Golul lui Di Maria
Golul lui Di MariaOpta by Stats Perform

Fără îndoială, cel mai frumos gol al finalei a fost cel marcat de Angel Di Maria în minutul 36, care i-a adus pe campioni în avantaj cu 2-0. O serie de pase rapide, la care a participat și Messi, a dus la o centrare la care Alexis Mac Allister a intervenit superb. Pasa sa către Di Maria a fost precisă la milimetru, iar extrema argentiniană a avut o misiune ușoară pentru a finaliza mișcarea.

World Cup's top goalscorers
World Cup's top goalscorersOpta by Stats Perform

Clasamentul final al celor mai buni marcatori ai turneului final dovedește cât de importantă a fost finala. Giroud și Alvarez nu au marcat în acest meci, dar Messi și Mbappe au făcut furori. Lupta lor pentru primul loc a fost câștigată în cele din urmă de francez, care a marcat opt goluri în total, datorită penalty-ului reușit în prelungiri. Cea mai importantă victorie, însă, a fost sărbătorită de argentinian. Anglia a avut, de asemenea, doi jucători în topul celor mai buni cinci marcatori.

Match momentum
Match momentumOpta by Stats Perform

Primele 90 de minute au aparținut argentinienilor. Aceștia au controlat jocul, mai ales în prima repriză, și au dominat până la primul gol al Franței. Golurile lui Mbappe au ajutat formația europeană, iar francezii au fost norocoși că meciul a ajuns în prelungiri.

Messi's heat map
Messi's heat mapOpta by Stats Perform

Deși harta termică a lui Lionel Messi arată că a fost predominant pe partea dreaptă a terenului, așa cum era de așteptat, căpitanul argentinian a fost practic peste tot. El l-a amenințat adesea pe portarul francez Lloris în zona din fața porții, unde a marcat în prelungiri.

Deși argentinienii au început turneul cu o înfrângere neașteptată, 2-1 în fața saudiților, au ajuns în finală și au transformat cea de-a șasea participare a lor acolo în cel de-al treilea titlu. După 36 de ani lungi, Argentina a revenit pe tronul fotbalistic. Lionel Messi a fost desemnat jucătorul meciului și apoi cel mai bun jucător al turneului.