Radu Drăgușin, elogiat de presa din Italia după ce a împiedicat Juventus să devină lider

Radu Drăgușin în duel cu Dusan Vlahovic
Radu Drăgușin în duel cu Dusan VlahovicProfimedia
Radu Drăgușin a fost integralist la Genoa în remiza cu Juventus, scor 1-1, și a avut o evoluție apreciată de presa din Peninsulă.

Genoa a obținut un punct mare din partida cu Juventus Torino în parte și datorită românului Radu Drăgușin, care a dat echipei siguranță în defensivă.

A fost printre cei mai buni jucători de la Genoa, arată notele primite de la mai multe publicații.

”Mișcarea perpetuă a lui Chiesa i-a dat de furcă lui Drăgușin, dar românul a rămas cu ochii pe minge și a crescut în repriza secundă. A închis bine zona și nu s-a lăsat intimidat de ”Bătrâna Doamnă”, a comentat Gazzetta dello Sport.

Publicația i-a acordat nota 6,5 lui Radu Drăgușin, cea mai mare de la Genoa, la egalitate cu alți 5 coechipieri.

Tot atât au luat și Bani, Sabelli, Gudmundsson, Messias, Ekuban.

De la Juventus, doar Chiesa, marcatorul golului, și Cambiaso au luat nota 6,5 în Gazzetta.

Drăgușin a fost apreciat și de Tutto Mercato, care i-a dat tot 6,5: „Precis și punctual în apărare, nu-i scapă nimic, atacând fiecare spațiu liber. De asemenea, apare și în zona adversă, făcându-se periculos în mai multe rânduri”.

Drăgușin dorit de fosta echipă a lui Kane

Tottenham l-a urmărit pe Radu Drăgușin la meciul cu Juventus. Englezii ar negocia cu Genoa pentru un transfer în vară.

Florin Manea, impresarul stoperului, anunța înainte de meciul cu Juventus că reprezentanții lui Tottenham vor fi pe stadion pentru a-l vedea.

M-am întâlnit cu ei la Londra acum câteva zile. Se află și ei la meci unde sunt și eu astăzi, vom vedea Genoa - Juve. Să vedem, sunt semne bune. Cei de acolo ar vrea să-l transfere. Nu a mai semnat prelungirea cu Genoa. Nu cred că e cazul de prelungire.

În jurul a 30 de milioane, 32, acolo suntem. Eu așa o văd, o lovitură pentru fotbalul românesc, el reprezintă fotbalul românesc. Sunt foarte multe cluburi la meci, nu e o discuție definitivă”, a declarat Manea, pentru Fanatik.